• "Zaelektryzowani"

          • Przyrodnicze zabawy

            Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w innowacyjnej lekcji, która zawierała treści przedmiotowe z fizyki i chemii. Do szkoły przyjechał animator z grupy „Zaelektryzowani”. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował kilka widowiskowych eksperymentów. Wśród nich było doświadczenie z użyciem ciekłego azotu, któremu towarzyszyły spektakularne wybuchy oraz dym. Uczniowie pozyskali wiedzę dotyczącą działania siły odśrodkowej, gwałtownego spalania lycopodium oraz rozkładu termicznego perhydrolu. Po zakończonej prezentacji, prowadzący przekazał tajniki związane z demonstrowanymi badaniami. Treść lekcji trafiła również w swoim odbiorze do najmłodszych uczniów szkoły. Elementy edukacyjne i naukowe okraszone zostały dobrym humorem. Uczestnicy „eksperymentalnej zabawy” wyrażali ciekawość prowadzonymi zajęciami, co – mamy nadzieję - przyczyni się u nich do większego zainteresowania naukami przyrodniczymi.

          • Zdrowo i kolorowo

          • Zdrowo i kolorowo, to dzisiejsze nasze hasło, które przyświecało młodszym uczniom podczas przygotowywania kanapek. Lekcja ta okazała się dla uczniów, kolejnym nowym doświadczeniem w naszej szkole. Samodzielnie przygotowali miejsce do pracy, następnie umyli rączki, po czym zaczęli przyrządzać kanapeczki. Wszyscy uczniowie wywiązali się doskonale z zadań. Kanapki wyglądały kolorowo ale również i wyśmienicie smakowały. Nawet niejadki pokusiły się na nie. Uważam, że uczniowie sprostali zadaniu i są już gotowi do propagowania zdrowego odżywiania.

          • Dzień Kobiet

          • Jak co roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W tym dniu męska część społeczności uczniowskiej złożyła wszystkim Paniom i dziewczynom życzenia, obdarowała je kwiatami, upominkami i słodkościami. Uczniowie oglądali film edukacyjny o sławnych kobietach i rozmawiali o prawach kobiet. Sto lat drogie Panie!!!

          • Wyjazd na lodowisko

          • Dzisiaj - po raz ostatni w aktualnym roku szkolnym - wybraliśmy się na lodowisko. Tym razem grono łyżwiarzy z Olszewki powiększyło się o uczniów z klas I-III, którzy próbowali swoich sił w tej dyscyplinie sportowej. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z taflą lodowiska i jazda na łyżwach przysparzała troszkę trudności. Kłopotom z koordynacją ruchową towarzyszyły liczne – aczkolwiek niegroźne - upadki. Jednak młodzi adepci łyżwiarstwa nie zniechęcili się i podejmowali kolejne próby ślizgania. Starsi uczniowie ćwiczyli piruety, nawroty, jazdę w parach, a nawet „łyżwiarski pociąg”. Podczas pobytu na lodowisku wszystkim uczestnikom zabawy towarzyszyły uśmiechy na twarzach. Ze względu na zbliżający się nieuchronnie koniec sezonu zimowego, na następną wizytę na „ślizgawce” będziemy musieli czekać wiele miesięcy.

          • Hołd „Żołnierzom Wyklętym”

          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest stosunkowo młodym świętem państwowym, bo ustanowionym 3 lutego 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Od tego czasu dzieje żołnierzy niezłomnych, bezimiennych, przemilczanych, wyklętych wychodzą z mroków naszej powojennej historii. Dziełem wydobywającym je na światło dzienne jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce działające od 2 marca 2022 roku. I to ono stało się celem wycieczki starszych uczniów Szkoły Podstawowej w Olszewce. Wykorzystaliśmy możliwość jazdy pociągiem, bezpłatną komunikację miejską i odbyliśmy niezwykłą lekcję najnowszej historii. Wielkie wrażenie zrobiła na nas aranżacja wnętrza budynku muzeum, pamiątki po „wyklętych”, broń, sala przesłuchań oraz trzymająca w skupieniu opowieść przewodnika, a w tle syreny, odgłosy wybuchów, szczątki rozmów.

            To trudna dla młodego pokolenia lekcja, naszpikowana z jednej strony śmiercią, a z drugiej bohaterstwem, honorem i wielkim patriotyzmem, którą muszą ponieść w przyszłość. To powinność współczesnych czasów.

            Jolanta Grec

          • Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          • 1 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Na apelu roboczym uczniowie żywo dyskutowali i wymieniali się wiedzą na ten temat. Po apelu wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny poświęcony tematyce „Żołnierzy Wyklętych”. By jeszcze bardziej zgłębić wiedzę i przybliżyć bohaterskie działania, 6 marca uczniowie klas 5-8 jadą na wycieczkę do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

          • Dzień świętego Walentego

          • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go jako Święta Zakochanych, ale przede wszystkim, jako okazję do wyznania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, a także podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawców klas, tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że ten rodzaj dostarczenia kartek, cieszył się dużą popularnością.

            W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze udekorowano w barwach charakterystycznych dla Dnia Zakochanych.

            Miłą niespodzianką była możliwość zrobienia zdjęcia pod parasolkami udekorowanymi serduszkami.

          • Karnawałowa zabawa

          • Karnawał to niewątpliwie - wyjątkowy w roku - czas zabawy i radości. Z tej okazji Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Olszewce zorganizował szkolną dyskotekę. W środowe popołudnie 7 lutego, uczniowie klas I-VIII tańczyli w rytmie karnawałowych przebojów. Sala gimnastyczna zamieniła się w ekskluzywną salę balową, udekorowaną balonami i mieniącymi się błyskotkami. Uczniowie wykazali dużą kreatywność i wyobraźnię w tworzeniu ręcznie wykonanych masek karnawałowych. Po zakończonej zabawie wybrano najpiękniejsze maski w ogłoszonym konkursie. Pierwsze miejsce w kategorii klas I-III zajęła Łucja Świderska, drugie Maja Panuś, a trzecie Kinga Kosakowska. W tej kategorii wiekowej Martyna Chmielińska została wyróżniona. W kolejnej kategorii klas IV-VIII, najpiękniejszą maskę wykonała Zuzanna Dybińska i tym samym zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło w udziale Oliwii Bonisławskiej, trzecie natomiast Idze Gut. Ponadto wyróżniono Bartka Olendra i Antoniego Sędrowskiego.

            Podczas zabawy nie mogło zabraknąć, tradycyjnych już dla naszej szkoły, tańców, „Belgijki”, „Jerusalema” oraz „Kaczuszek”. Jedną z atrakcji dyskotekowych była „Fotościanka”, gdzie uczestnicy dyskoteki mogli zrobić sobie zdjęcie. Za oprawę muzyczną odpowiadała uczennica klasy VIII Magdalena Duda, za co należy się jej wielkie uznanie.

            Atmosfera balu była fantastyczna, a tańcom nie było końca. Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Uczniowie szkoły już planują kolejne, podobne zabawy, a tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

            Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny zadali sobie wiele trudu by wystąpić przed swoimi ukochanymi dziadkami i podziękować im słowami, piosenką, tańcem oraz własnoręcznie przygotowanymi upominkami za każdą wspólnie spędzoną chwilę.  Za Wasze dobro, ciepło, uśmiech,  pomoc i serce DZIĘKUJEMY

          • Wyjazd na lodowisko

          • 11.01

            Dzisiejsze  przedpołudnie  uczniowie naszej szkoły spędzili aktywnie poprzez doskonalenie swoich umiejętności łyżwiarskich. Dla niektórych była to pierwsza przygoda z tą dyscypliną sportową, a dla bardziej zaawansowanych, kolejna okazja do podszlifowania techniki. Łyżwiarstwo nie przysparzało naszym uczniom większych trudności. Czas przeznaczony na zabawę minął tak szybko, że uczniowie z żalem schodzili z lodowiska. Zmęczeni, z bagażem pełnych wrażeń, wróciliśmy do naszej szkoły.

          • Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych

          • 9 stycznia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym już spotkaniu z policjantem. Pan Radosław Bojarski przypomniał uczniom zasady bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu zimą. Trzymajcie się ciepło i uważajcie na siebie i innych nie tylko podczas zimowych spacerów i zabaw.

          • Jasełka w Olszewce

          • 4 stycznia bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Olszewce odbyła się prezentacja jasełek bożonarodzeniowych, wystawianych przez uczniów naszej placówki pod hasłem „Śpiewajcie i grajcie Mu”. Szkolni aktorzy, którzy przedstawiali postacie biblijne, przybliżyli nam prawdę, że Jezus narodził się na Ziemi z miłości do nas. A także, że bardzo pragnie, abyśmy nawzajem obdarzali się tą miłością. W inscenizacji zaprezentowano  tradycyjne kolędy oraz pastorałki. Wykonały je uczennice Magdalena Duda, Zuzanna Dybińska i Oliwia Bonisławska. Dziewczęta uświetniły swoim śpiewem program uroczystości i wprowadziły zebranych w bożonarodzeniowy nastrój. Występ  społeczności szkolnej w Olszewce mogli obejrzeć wójt Gminy Jednorożec pan Krzysztof Iwulski oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Jednorożcu pan Wojciech Łukaszewski, którzy złożyli wizytę w tym dniu w naszej szkole.

            Część artystyczna została przygotowana przez nauczyciela szkoły panią Anetę Ptak oraz katechetę księdza Janusza Saniewskiego.

          • Kolędowanie

          • W ostatni dzień nauki szkolnej przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Olszewce zorganizowali wspólnie kolędowanie.

            W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej zgromadziliśmy się wokół szopki betlejemskiej przy blasku świecy. Dzięki wydrukowanym tekstom wszyscy mogli włączyć się do kolędowania, które rozbrzmiewało na całą szkołę. Następnie ksiądz skierował do zebranych kilka słów o radości Bożego Narodzenia i rozdał opłatek składając wszystkim życzenia.

            Wspólnie kolędowanie dzieci i dorosłych było niezwykłym doświadczeniem, które wyzwoliło wiele emocji i wprowadziło w niezwykły klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

          • Warsztaty bożonarodzeniowe

          • Dnia 12 grudnia, w naszej szkole organizowane były warsztaty bożonarodzeniowe  z udziałem uczniów klas I-III oraz ich rodziców. Wszyscy z wielkim zapałem uczestniczyli w spotkaniu, wykazali się ogromną kreatywnością i twórczością w tworzeniu stroików.

            Dziękujemy Rodzicom za przyjęcie zaproszenia i pomoc przy ozdobach.

          • Pokaz historyczny "Powstanie styczniowe"

          • 07.12.2023r. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie historycznym "Powstanie styczniowe". Grupa "Rekonstrukto" przybliżyła nam życie w tym okresie dziejów historycznych.  Uczniowie nie tylko podziwiali broń i stroje z tamtych czasów ale też wcielali się w postacie i odgrywali krótkie scenki tematyczne. Ta żywa lekcja historii na długo zapadnie nam w pamięci.

          • Mikołajki

          • Mikołajki w Szkole Podstawowej w Olszewce

            Mikołajki to zwyczaj świętowania 6 grudnia w dzień imienin Mikołaja- katolickiego biskupa i świętego. W tradycji, nie tylko szkolnej, jest to okazja do wręczania sobie prezentów.

            Tegoroczne obchody Mikołajek uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od udziału w warsztatach „ Świece woskowe, czyli jak pszczoły pomogły rozświetlić świat?” Prowadzący opowiedział o pszczołach oraz dobrodziejstwach, które są ich dziełem. Następnie odbył się pokaz tworzenia świec w formach, zakończony indywidualnym wykonaniem ozdoby.

            A  p o t e m …  A potem przybył najbardziej lubiany i najlepiej znany święty – święty Mikołaj! Obdarzył uśmiechem, prezentami i stworzył atmosferę radości. Jego odwiedziny są zapowiedzią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

                                               Jolanta Grec

          • Andrzejki

          • 29 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dyskotece andrzejkowej. Były tańce, były wróżby i była świetna zabawa.

          • Wycieczka

          • 20 listopada uczniowie klas IV-VIII wraz z uczniami szkoły z Parciak wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównymi punktami wycieczki były: seans filmowy w kinie Cinema City, wizyta w parku trampolin Ario  zwiedzanie Królewskiego Ogrodu Światła przy pałacu w Wilanowie. Była to świetna okazja do rozwijania kompetencji społecznych oraz integracji między klasowej i międzyszkolnej.