• Dzień Ziemi

          • Dnia 25 kwietnia 2022r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie przygotowali kilka atrakcji. Głównym celem programu było uświadomienie innym uczestnikom, iż należy podejmować różne działania w celu ochrony naszej  planety przed zniszczeniem.

            Na początku, uczniowie wykazali się umiejętnościami aktorskimi. Przygotowali krótki montaż słowno muzyczny z tej okazji. Następnie wzięli udział w pokazie mody. Stroje wykonane były z materiałów wtórnych. Oprócz tego jury musiało dokonać trudnej decyzji w wyborze ekostworka. Prace były bardzo kreatywne i dlatego dla jury był to poważny problem. Wytypowano 3 pierwsze miejsca, 2 drugie i pozostałe prace zajęły 3 miejsce. Uczniowie zostali nagrodzeni.

            Ostatnim już etapem tego dnia był pochód wokół miejscowości z hasłem przewodnim: Dzień Ziemi”.

          • Wyniki konkursu

          • Drodzy Uczniowie,

             placówek oświatowych z terenu gminy Jednorożec.

            Informujemy, że Gminny konkurs na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym  został rozstrzygnięty.

            Na konkurs wpłynęło 21 prac o różnorodnej i bardzo ciekawej interpretacji bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaproszenie nas do świata literackiego. Czytanie prac było dla nas wspaniałą, a jednocześnie pouczająca  przygodą.

             A oto wyniki w poszczególnych kategoriach.

            I grupa – klasy I-III

            I miejsce –   Lena Nizielska  ”Ważna lekcja dla każdego

            II miejsce egzekwo - Kaja Filińska „Wakacje Oli”,

               Zuzanna Dybińska  „Zosia i Oliwier”  

            III miejsce-  Piotr Kozłowski „Kolizja

            II grupa – klasy IV-VI

            I miejsce –  Anna Topa  „Przygoda Mariposy

            II miejsce-   Zuzanna Gąska „Niebezpieczny wyjazd nad morze

            III miejsce-  Kornelia Zapadka „To miała być tylko zabawa …

            III grupa – klasy VII-VIII

            I miejsce-  Patrycja Obrębska  „Bezpieczeństwo przede wszystkim

            II miejsce – Wiktoria Mydło „Czy można być zbyt…”

            III miejsce- Adam Maj „Przygody na drodze

            Komisja konkursowa przyznała specjalne wyróżnienie dla pracy „ Chwila nieuwagi”, której autorami są Julia Gwiazda i Katarzyna Mordwa. Fundatorem nagrody będzie Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej.

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatów zapraszamy na obchody „ Mazowieckiego Tygodnia  Bezpieczeństwa” do Zespołu Placówek Oświatowych w Jednorożcu dnia  20 maja 2022, gdzie nastąpi wręczenie nagród.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Powitanie wiosny z Nadleśnictwem Parciaki

          • 21 marca – pierwszy dzień wiosny - w tradycji Szkoły Podstawowej w Olszewce jest dniem zajęć rekreacyjno- sportowych. W tym roku połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i rowerami pojechaliśmy do Nadleśnictwa Parciaki. Tam spotkaliśmy się z panią leśnik – Hanną Kępczyńską zajmującą się edukacją dzieci i młodzieży. Najpierw poczyniliśmy obserwacje w szkółce leśnej. Z uwagą słuchaliśmy ciekawostek o uprawie roślin, korzyściach i zagrożeniach na jakie bywają narażone młode drzewka. Prowadząca włączała w rozmowę młodzież, która miała okazję wykazać się wiedzą przyrodniczą. Następnie przeszliśmy do sali edukacyjnej, której ekspozycja zrobiła wielkie wrażenie, szczególnie na młodszych uczniach, ponieważ byli tam pierwszy raz. W dowód uznania za aktywność w spotkaniu uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy. Po części edukacyjnej nadszedł czas na drugie śniadanie – pieczone kiełbaski, bułki, herbatkę. Było smacznie i przyjemnie, a wiosenne słońce wprowadziło nas w błogi nastrój. Po podziękowaniu za spotkanie pożegnaliśmy panią leśnik i udaliśmy się w drogę powrotną. Zadowoleni, zrelaksowani oraz bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do szkoły. I już planujemy nowe działania we współpracy z Nadleśnictwem.

            Jolanta Grec

          • Solidarni z Ukrainą

          • Dnia 04 marca 2022 roku Samorząd Szkolny SP w Olszewce przekazał Harcerzom dary, które wcześniej zostały zebrane w naszej szkole. W zbiórce uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Olszewce, którzy wspólnie zdołali zebrać artykuły niezbędne w codziennym życiu tj. koce, leki, pieluchy, płyny do kąpieli, wodę i wiele innych. 

            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewce wykazali się zainteresowaniem i współczuciem wyrażając w ten sposób swoją chęć niesienia pomocy. Zbiórka została przekazana Harcerzom, a uczniowie wrócili do szkoły w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku.

          • Do Nas Mikołaj przybył wcześniej...

          •          Dzieci z  Punktu Przedszkolnego "Kasztanowy Ludek" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewce składają serdeczne podziękowania Moto- Miłośnikom, którzy wcielili się w rolę Świętych Mikołajów, zaszczycili nas swoją obecnością oraz obdarowali prezentami. Dzięki Ich wspólnemu zaangażowaniu młodzież szkolna i przedszkolna odczuła niezapomnianą radość i szczęście. Doceniamy włożone w to serce, trud i cenny czas, tym bardziej dziękujemy.

          • RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

          •  

            11 listopada 1918 roku to radosna data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Dlatego 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność Szkoły Podstawowej w Olszewce postanowiła obchodzić radośnie - z pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Towarzyszyły  one strzelcom i legionistom idącym na bój, pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy i rozweselały. Przez wspólny śpiew chcemy złożyć hołd tym, którzy przed laty wywalczyli nam wymarzoną niepodległość.

            Koncert dla Niepodległej rozpoczęliśmy od pieśni – symbolu narodowego – która jest najbliższa sercu każdego Polaka, budzącej dumę i radość z przynależności do ojczyzny. Potem popłynęły pieśni legionowe, powstańcze i współczesne wybrane przez uczniów poszczególnych klas. Uroczystość uświetnił solowy śpiew pieśni pt. „Uwierz Polsko” w wykonaniu Magdaleny z klasy VI.  Oprawę instrumentalną ( na organach) zapewnił nauczyciel muzyki. Dzięki wydanemu śpiewniczkowi wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.  

            Popołudniowe spotkanie z pieśniami patriotycznymi było radosną  lekcją historii, która budziła ciepłe uczucia i pozytywnie oddziaływała na umysły młodego pokolenia. Natomiat w dniu 10 listopada szkoła przystąpiła do akcji " Szkoła do hymnu".

            Jolanta Grec

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          •  

            Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła Pamięta".

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            29 października br. udaliśmy się na miejsce wiecznego spoczynku , odszukaliśmy groby byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Pani Hanna Danielska przybliżyła młodzieży postacie, przekazując ogólne informacje na ich temat.  Ksiądz proboszcz poprowadził modlitwę o wieczne spoczywanie, a później zapaliliśmy znicz- symbol pamięci i wdzięczności za ich wkład w historię naszej szkoły. Po tym w zadumie wróciliśmy do szkoły.

             

          • Rowerem do Nadleśnictwa Parciaki

          •  

            18 października  br. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami udali się na rowerową wycieczkę do Nadleśnictwa Parciaki. Celem wyjazdu były zajęcia edukacyjne o faunie i florze naszych lasów, a także odbiór sadzonek drzew ze szkółki leśnej, którą odwiedziliśmy w czerwcu.

            Zwartym peletonem o godzinie 10:00 wyruszyliśmy sprzed szkoły. Trasa prowadziła drogą żwirową przez las, mieniący się o tej porze roku różnymi barwami. O godzinie 11:00 pod wiatą na Budziskach spotkaliśmy się z Panią Hanną Kępczyńską, która zaprosiła nas do sali edukacyjnej działającej w Nadleśnictwie Parciaki. Już po wejściu naszą uwagę przykuły naturalne okazy zwierząt i ptaków mieszkających na naszym terenie. Mogliśmy przyjrzeć się im uważnie, gdyż w naturalnym środowisku uciekają przed człowiekiem lub prowadzą nocny tryb życia. W bogatej ekspozycji sali podziwialiśmy rośliny chronione, kolekcje owadów i motyli, a także poroża jeleniowatych. Pani leśnik przybliżyła nam Święto Drzewa (10. 10.). Tak więc wyjazd po drzewka znakomicie zbiegł się z obchodami tego święta, które w Polsce obchodzone jest od 2003roku. Jego  głównym celem jest ochrona drzew i sadzenie młodych, przez co zwiększa się zalesienie Polski, a także zmniejsza skutki zmian klimatycznych, np. drzewa łagodzą skutki zmiany temperatury, zwiększają wilgotności powietrza oraz przeciwdziałają powodziom. Otrzymaliśmy także zaproszenie na wiosenne sadzenie drzewek, co młodzież przyjęła z entuzjazmem.

            Po pożegnaniu Pani leśnik urządziliśmy krótki piknik w plenerze. Pogoda nam sprzyjała -  jesienne słońce ogrzewało nas swoimi promieniami. Zrobiło się bardzo przyjemnie. Beztroski relaks przerwała komenda- ruszamy na przyrodniczą  ścieżkę edukacyjną. Z towarzyszących jej tablic przypomnieliśmy uczestnikom zasady korzystania z lasów oraz poznaliśmy wiele ciekawostek z życia zwierząt i ptaków. Po tym udaliśmy się w drogę powrotną do Olszewki. Bogatsi w nową wiedzę, zrelaksowani i w dobrych humorach o godzinie 14:00 wróciliśmy do szkoły.

            Sądzę, że październikowa lekcja w terenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

            Następnego dnia posadziliśmy sadzonki drzewek na terenie przyszkolnym. Będą pamiątką z wyjazdu i będą rosły razem z naszymi uczniami. 

            Jolanta Grec

          • PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ


          • 12 października 2021 r. o godzinie 11.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania , której celem było włączenie pierwszoklasisty rozpoczynającego naukę do grona społeczności uczniowskiej. Dzieci przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego.Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie ubrani w świąteczny strój galowy, tematyczna dekoracja sali gimnatycznej, to wszystko po to, aby ślubowanie wypadło jak najbardziej uroczyście. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Wspierani przez rodziców, brać szkolną recytowali wierszyki, śpiewali piosenki i tańczyli.  Po części artystycznej nastąpiło wprowadzenie pocztu flagowego i odśpiewanie hymnu państwowego. W niezwykle podniosłej atmosferze nastąpiło długo oczekiwane ślubownie i pasownie, którego dokonała dyrektor szkoły. Ukoronowaniem aktu ślubowania było wręczenie upominków dla uczniów klas 1-3 . Po uroczystości uczniowie, rodzice i wychowawcy klas udali się  na przyjęcie przygotowane przez rodziców. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.