• RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

          •  

            11 listopada 1918 roku to radosna data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Dlatego 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność Szkoły Podstawowej w Olszewce postanowiła obchodzić radośnie - z pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Towarzyszyły  one strzelcom i legionistom idącym na bój, pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy i rozweselały. Przez wspólny śpiew chcemy złożyć hołd tym, którzy przed laty wywalczyli nam wymarzoną niepodległość.

            Koncert dla Niepodległej rozpoczęliśmy od pieśni – symbolu narodowego – która jest najbliższa sercu każdego Polaka, budzącej dumę i radość z przynależności do ojczyzny. Potem popłynęły pieśni legionowe, powstańcze i współczesne wybrane przez uczniów poszczególnych klas. Uroczystość uświetnił solowy śpiew pieśni pt. „Uwierz Polsko” w wykonaniu Magdaleny z klasy VI.  Oprawę instrumentalną ( na organach) zapewnił nauczyciel muzyki. Dzięki wydanemu śpiewniczkowi wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.  

            Popołudniowe spotkanie z pieśniami patriotycznymi było radosną  lekcją historii, która budziła ciepłe uczucia i pozytywnie oddziaływała na umysły młodego pokolenia. Natomiat w dniu 10 listopada szkoła przystąpiła do akcji " Szkoła do hymnu".

            Jolanta Grec

          • SZKOŁA PAMIĘTA

          •  

            Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła Pamięta".

            „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            29 października br. udaliśmy się na miejsce wiecznego spoczynku , odszukaliśmy groby byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Pani Hanna Danielska przybliżyła młodzieży postacie, przekazując ogólne informacje na ich temat.  Ksiądz proboszcz poprowadził modlitwę o wieczne spoczywanie, a później zapaliliśmy znicz- symbol pamięci i wdzięczności za ich wkład w historię naszej szkoły. Po tym w zadumie wróciliśmy do szkoły.

             

          • Rowerem do Nadleśnictwa Parciaki

          •  

            18 października  br. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami udali się na rowerową wycieczkę do Nadleśnictwa Parciaki. Celem wyjazdu były zajęcia edukacyjne o faunie i florze naszych lasów, a także odbiór sadzonek drzew ze szkółki leśnej, którą odwiedziliśmy w czerwcu.

            Zwartym peletonem o godzinie 10:00 wyruszyliśmy sprzed szkoły. Trasa prowadziła drogą żwirową przez las, mieniący się o tej porze roku różnymi barwami. O godzinie 11:00 pod wiatą na Budziskach spotkaliśmy się z Panią Hanną Kępczyńską, która zaprosiła nas do sali edukacyjnej działającej w Nadleśnictwie Parciaki. Już po wejściu naszą uwagę przykuły naturalne okazy zwierząt i ptaków mieszkających na naszym terenie. Mogliśmy przyjrzeć się im uważnie, gdyż w naturalnym środowisku uciekają przed człowiekiem lub prowadzą nocny tryb życia. W bogatej ekspozycji sali podziwialiśmy rośliny chronione, kolekcje owadów i motyli, a także poroża jeleniowatych. Pani leśnik przybliżyła nam Święto Drzewa (10. 10.). Tak więc wyjazd po drzewka znakomicie zbiegł się z obchodami tego święta, które w Polsce obchodzone jest od 2003roku. Jego  głównym celem jest ochrona drzew i sadzenie młodych, przez co zwiększa się zalesienie Polski, a także zmniejsza skutki zmian klimatycznych, np. drzewa łagodzą skutki zmiany temperatury, zwiększają wilgotności powietrza oraz przeciwdziałają powodziom. Otrzymaliśmy także zaproszenie na wiosenne sadzenie drzewek, co młodzież przyjęła z entuzjazmem.

            Po pożegnaniu Pani leśnik urządziliśmy krótki piknik w plenerze. Pogoda nam sprzyjała -  jesienne słońce ogrzewało nas swoimi promieniami. Zrobiło się bardzo przyjemnie. Beztroski relaks przerwała komenda- ruszamy na przyrodniczą  ścieżkę edukacyjną. Z towarzyszących jej tablic przypomnieliśmy uczestnikom zasady korzystania z lasów oraz poznaliśmy wiele ciekawostek z życia zwierząt i ptaków. Po tym udaliśmy się w drogę powrotną do Olszewki. Bogatsi w nową wiedzę, zrelaksowani i w dobrych humorach o godzinie 14:00 wróciliśmy do szkoły.

            Sądzę, że październikowa lekcja w terenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

            Następnego dnia posadziliśmy sadzonki drzewek na terenie przyszkolnym. Będą pamiątką z wyjazdu i będą rosły razem z naszymi uczniami. 

            Jolanta Grec