• Warsztaty Bożonarodzeniowe

          •     W dniu 11 grudnia w Szkole Podstawowej w Olszewce odbyły się "Warsztaty Bożonarodzeniowe". Wraz z uczniami dekoracje świąteczne przygotowywali nauczyciele oraz zgromadzeniu rodzice, którzy wspomogli swoją wiedzą, doświadczeniem i kreatywnością uczniów naszej szkoły, tworząc wspólnie małe dzieła sztuki. Wśród ozdób można było dostrzec choinki z liści laurowych czy płatków kosmetycznych, stroiki na świerku z orzechami, bombkami, suszonymi pomarańczami, a także wianki na drzwi. W czasie zajęć panowała wyjątkowo miła atmosfera i z pewnością można już było wyczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. 

                Wszystkim uczniom gratulujemy świetnych pomysłów! Cieszymy się, że wasze prace będą ozdabiać naszą szkołę w okresie bożonarodzeniowym.

                 Dziękujemy wszysctkim rodzicom za przybycie i pomoc w wykonywaniu ozdób świątecznych. 

          • MOBILNE PLANETARIUM IGLO

          •       W dniu 11 grudnia 2019 r do szkoły zawitało Mobilne Planetarium. Podczas seansu w mobilnym planetarium uczniowie zostali zabrani  w niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Pokazy dostarczyły uczniom  niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwaliły rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość, uzupełnić przerabiany materiał, a wszystko niewielkim kosztem, bez konieczności wychodzenia ze szkoły i przedszkola.

          • Mikołajki

          •    6 grudnia naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Co prawda nie było śniegu, a pogoda zapowiadała raczej wizytę wielkanocnego zająca, ale Mikołaj i tak przybył. Czekali na niego wszyscy uczniowie: od najmłodszych aż po tych najstarszych. 

                Szkoła Podsatawowa w Olszewce, jak co roku, podtrzymuje Mikołajkową tradycję.  Od samego rana z każdej strony chodzili uczniowie ubrani na czerwono, część także w pięknych mikołajkowych czapkach bądź opaskach z uszami elfów.

                Gdy do szkoły przybył Święty Mikołaj - radość była ogromna! Uczniowie przywitali go z wielkim entuzjazmem. Następnie każdy otrzymał prezent osobiście z rąk Mikołaja. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że czekały na ten moment z niecierpliwością. 

                Serdecznie dziękujemy Mikołajowi za odwiedziny i podarowanie nam upominków!

             

          • "Bezpiecznie na wsi mamy- upadkom zapobiegamy"

          • Kurs e‑learningowy dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadząc działalność prewencyjną przygotowała kurs e‑learningowy pn. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

            Kurs przygotowany jest z myślą o dzieciach z terenów wiejskich, dzieciach mieszkających na wsi i przebywających w gospodarstwie, gdzie mogą być narażone na niebezpieczeństwa. Przybliża w nowoczesnej formie zagrożenia wypadkowe, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Podzielony jest na trzy części: Maszyny i narzędzia, Zwierzęta oraz Siedlisko. Każda z części zawiera zagadki i quizy, dzięki którym łatwiej jest przyswoić wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci w środowisku wiejskim. Na zakończenie autorzy zapraszają do rozwiązania testu końcowego, po którym można wydrukować certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia.

            Szkolenie znajduje się na stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz pod linkiem https://prewencja.krus.gov.pl/

          • ANDRZEJKI

          • Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów,…wróżb’’. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

                      Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

            I tak właśnie było też w naszej szkole . W dniu 28.11.2019 r. na sali gimnastycznej odbyła się długo oczekiwana impreza andrzejkowa, która trwała  od godziny 16.00  do 18.30. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie naszej szkoły, dyrektor, rodzice i nauczyciele. Uświetniły ją przeboje muzyki współczesnej. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii.

            Organizator imprezy Grzegorz Rykaczewski z pomocą uczniów klas IV-VIII zorganizowali wiele ciekawych zabaw: „Przekłuwania serduszek z imionami”, „Wróżenie ze słomek”, „Zawód w niedalekiej przyszłości” i oczywiście lanie wosku .Uczniowie chętnie uczestniczyli w różnych proponowanych zabawach, podczas których mogli pochwalić się  swoimi umiejętnościami m.in. tańcem dowolnym w parach czy też zjedzenie banana i cytryny na czas.  Przewidziane były nagrody w postaci słodkości dla wszystkich uczniów biorących udział w zabawie co cieszyło szczególnie tych najmłodszych imprezowiczów.

            Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas  pełen atrakcji przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości. Jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją, by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności szkolnej i klasowej. Warto walczyć o to, by relacje między uczniami były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią. W związku ze wzrastającą agresją wśród dzieci i młodzieży, każde nawet nietypowe działanie, przybliża nas do bezpiecznej szkoły.

          • PRÓBA EWAKUACJI

          • Dnia 20 listopada 2019 r została przeprowadzona próba ewakuacyjna. Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkoły zachowując wytyczne zawarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego,drogami ewakuacyjnymi udały się do miejsca zbiórki. Na płycie boiska szkolnego, dyrekcji szkoły zostały zgłoszone przez opiekunów stany liczbowe klas, które znajdowały się pod ich opieką.  Po przeprowadzeniu kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji została przekazana Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm. Zespoły klasowe pod opieką nauczycieli wróciły do klas. Próba ewakuacji zakończyła się pomyślnie.

          • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

          • Dzieci przyzwyczajone są, żeby świętować 1 czerwca. Natomiast 20 listopada także jest okazja. W tym dniu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W naszej szkole porozmawiamy z uczniami na temat znajomości praw dziecka, przedstawimy prezentację o prawach i obowiązkach dziecka. 

             

          • Zaśpiewajmy dla Niepodległej

          • Pieśni od najdawniejszych czasów towarzyszyły Polakom w ich pracy i walce. Pomagały  żyć, tworzyć, walczyć, zwyciężać; zacieśniały  więzi społeczne i formowały  uczucia patriotyczne. Są pamiątką,  niekiedy i mogiłą,  po ludziach, którzy oddali życie za wolną od 101 lat Polskę.

            Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał pieśni w zorganizowaniu wieczornicy patriotycznej zatytułowanej „ Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. Uroczystość  w patriotycznej scenerii, przy blasku „ogniska” i lampionów odbyła się 12 listopada br. Złożyły się na nią pieśni patriotyczne wybrane przez uczniów poszczególnych klas, którzy prowadzili śpiew. Repertuar utworów był różnorodny – począwszy od pieśni z okresu I wojny światowej do współczesnych. Wszystkie zebrane w okazjonalnym słowniczku stwarzały możliwość wspólnego śpiewania. Swój udział mieli również nauczyciele, którzy otworzyli spotkanie tradycyjną pieśnią harcerską „Płonie ognisko i szumią knieje...”. Do prezentowanych  utworów konferansjerzy przedstawili krótką genezę utworu, a nauczyciel muzyki akompaniował na keyboardzie  i gitarze.  Muzyczne spotkanie dla Niepodległej uatrakcyjniły utwory śpiewane przez mieszkanki wsi Olszewka, które przybliżyły zebranym, m. in. pieśni „Chłopaki z AK”, „Polskie kwiaty”.  Na koniec wieczornicy głos zabrała Dyrektor Szkoły - Mirosława Kulesza, dziękując wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie koncertu dla Niepodległej i zaprosiła na podobne spotkanie za rok.

            Jolanta Grec

          • #SzkołaDoHymnu

          •  11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – W 2018 r. świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Szkoły, przedszkola i placówki oświatowe z całego kraju, a także szkoły polskie za granicą oraz placówki polonijne w różnoraki sposób włączały się w obchody tego niezwykłego jubileuszu. Organizowały uroczystości, akademie, przedsięwzięcia i akcje społeczno-kulturalne – podkreślił minister edukacji.

            Szkoła Podstawowa w Olszewce postanowiła dołączyć się do akcji #SzkołaDoHymnu. W piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie wraz z nauczycielami wspólnie odśpiewają 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". 

            Bądźmy razem w tym dniu i wspólnie uczcijmy Święto Niepodległości!

          • "Szkoła pamięta"

          • “Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności” – napisał w liście do dyrektorów szkół i placówek oświatowych minister edukacji Dariusz Piontkowski.

            Nasza szkoła także zgłosiła się do akcji "Szkoła pamięta". Uczniowie wraz z wychowawcami udali się na cmentarz parafialny, uprzątnęli opuszczone groby oraz zapalili znicze. Dodatkowo odwiedzili także groby zmarłych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Olszewce. 

             
          • Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          •          Dnia 10 października 2019 r.  społeczność szkolna SP w Olszewce  obchodziła Dzień  Komisji Edukacji Narodowej. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby wziąć udział w akademii przygotowanej przez uczniów   naszej szkoły.  Dzień ten był szczególnie ważny dla naszych nauczycieli ,nie tylko z powodu Ich święta, ale także z powodu funkcji, którą pełnili w tym szczególnym czasie. Podczas akademii to właśnie nauczyciele mieli możliwość powrotu do  uczniowskiego życia i to im uczniowie  - którzy doskonale pełnili rolę nauczycieli- zadawali  trudne pytania. Dodatkową atrakcją była wizyta Pana Zenka Martyniuka , w którego rolę znakomicie wcieliła się uczennica klasy VI – Wiktoria Moszczyńska.  Uczniowie klasy I i II oraz klasy  V  zaprezentowali swój talent taneczny wykonując  skomplikowane, jak na swe możliwości, układy taneczne. W końcowej części uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor szkoły, która podziękowała wszystkim za pracę i trud włożony w proces nauczania i wychowania, po czym udaliśmy się na  poczęstunek  przygotowany przez Radę Rodziców.

             

            Aneta Ptak

          • Ślubowanie pierwszaków

          •             W dniu 9 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Olszewce odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Odświętny wystrój sali gimnastycznej, strój galowy uczniów, nagłośnienie - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło znakomicie.

                        Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewaniu hymny państwowego, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego powitał panią Dyrektor, rodziców, pracowników obsługi, brać uczniowską, a w szczególności pierwszaków. Przedstawiciele klas starszych zaoferowali wszelką pomoc w rozwiązywaniu problemów oraz zagwarantowali, że w szkole jest przyjemnie, miło i radośnie, życząc im wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania.

                        Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swoje umiejętności, to czego się do tej pory nauczyli. Przeprowadzono egzamin ustny, który zaliczyli znakomicie.

                        Uczniowie recytowali wiersze o tematyce szkolnej, ekologicznej i patriotycznej. Śpiewali piosenki i odgrywali scenki o ruchu drogowym. Przygotowali też rekwizyty do swoich ról. Występ był udany, wszystkim się bardzo podobało.

                        Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów naszej szkoły przysięgi uczniowskiej. Po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez panią Dyrektor.

                        Po pasowaniu uczniowie otrzymali upominki z okazji ślubowania oraz dyplomy.

                        Po ceremonii dzieci pozowały do fotografii grupowych. Następnie udały się do sali na słodki poczęstunek, na który zaprosili wszystkich nauczycieli.

                        Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.

                        Rodzicom gratuluję wspaniałych pociech, a pierwszakom życzę wielu sukcesów.

             

            Hanna Danielska

            Wychowawca klas I i II

          • Święto Pieczonego Ziemniaka

          •             W dniu 3 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Olszewce uczniowie klasy I i II w niecodziennej scenerii uczestniczyli w zajęciach.

                        Pierwsza część zajęć odbyła się w szkole, gdzie dzieci poszerzyły wiedzę na temat historii ziemniaka, jego cech i przeznaczenia oraz tradycji związanych z wykopkami. Wielką frajdę sprawiło dzieciom wykonywanie stempli ziemniaczanych.

                        W drugiej części zajęć udaliśmy się na posesję Państwa Sylwii i Krzysztofa Soból, gdzie czekały na nas dopiekające się w ognisku ziemniaki. Rodzice przygotowali dla nas poczęstunek. Na stole gościły: pieczone w ognisku ziemniaki, ciasto z cukinii, soki z owoców oraz gorąca herbata. Po kilkudniowych załamaniach pogodowych zadbali o zabezpieczenie stołu z jadłem i schronienie przed ewentualnym deszczem. Jednak tego dnia pogoda była iście wymarzona na plenerową imprezę.

                        Oprócz wspólnych zabaw i śpiewów nie odbyło się bez konkursów. Przeprowadzono następujące konkursy:

            "Konkurs wiedzy o ziemniaku"

            1. Topa Emilia

            2. Dziekoński Jan

            3. Olender Bartosz

            Konkurs "Tropienie ziemniaka"

            1. Kossakowska Natalia

            2. Soból Filip

            3. Olender Bartosz

            Konkurs "Rzut ziemniakiem"

            1. Kossakowska Natalia

            2. Korzeniecka Hanna

            3. Dziekoński Jan

                        Większość z dzieci po raz pierwszy kosztowała "piecaków". Dobre humory pomagały nam we wspólnej zabawie, a wielkie zaangażowanie rodziców przyczyniło się do udanej imprezy. Zmęczeni, ubrudzeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

                        Hanna Danielska

            Wychowawca klas I i II

          • Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt

          •  

            Dnia 02.10.2019 roku na boisku ORLIKA przy Szkole Podstawowej w Jednorożcu odbył się Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Zawody rozegrano w kategorii wiekowej 2007 i młodsi.

            W turnieju wzięły udział 3 drużyny. Nasza szkołę reprezentowały : Julia Grabowska, Zosia Moszczyńska, Joanna Ferenc, Agata Dziekońska, Natalia Żelazek, Roksana Białczak, Wiktoria Moszczyńska, Patrycja Obrębska, Paulina Gajek.

            Nasza drużyna zajęła 3 miejsce. Warto podkreślić ogromne zaangażowanie dziewcząt, które starały się wypaść jak najlepiej. W trakcie zawodów trwała zacięta walka, lecz wszyscy zawodnicy pamiętali o zasadach fair-play. 

             

                                                                                                                                     Nauczyciel Wychowania Fizycznego

                                                                                                                                     Grzegorz Rykaczewski

          • Z wizytą w Ośrodku Zdrowia

          • 30 września 2019 roku uczniowie VIII klasy mieli możliwość uczestniczenia
            w niecodziennej lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Odbyła się ona w Ośrodku Zdrowia
            w Jednorożcu, a dokładnie w gabinecie zabiegowym, który zamienił się na ponad 45 minut w salę lekcyjną. Rolę nauczyciela przejęła pielęgniarka, która przybliżył podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą. W praktyce pokazała jak.:

            - zakładać opatrunki na rękę;

            - opatrywać rany na palcach;

            - jak korzystać z defibrylatora AED

            - jak działa usg.

            Najbardziej „bolesnym” doświadczeniem okazał się pomiar cukru dokonany na uczniu naszej szkoły. Ósmoklasiści mieli okazje rozmawiać o pierwszej pomocy z osobą bezpośrednią związaną z ratownictwem medycznym.  Siedząc na miejscu pacjentów zadawali pytania związane z oczyszczaniem ran i zakładaniem opatrunku na tzw. „jodełkę”. Niecodzienna lekcja zakończyła się w miłej atmosferze i pewnie na długi czas zostanie w pamięci. 

            Katarzyna Olender                

             

          • Szkolne Przygody Gangu Słodziaków

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewce wzięli udział w II edycji konkursu edukacyjnego "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków".

            W dniu 30 września zorganizowano "Dzień Głośnego Czytania". Z tej okazji dzieci z kl. I i II przygotowali dekorację klasy.

            Uczniowie prowadzili dzienniczki czytania na naklejki przez 21 dni potwierdzone podpisem rodzica za poświęcenie co najmniej 10 minut dziennie na głośne czytanie.

            Do akcji włączyli się też uczniowie klasy szóstej. Udało się zmotywować wszystkich rodziców z klas najmłodszych do wyrabiania nawyku, ale też do rozwijania pasji czytania u swych pociech.

            Wytrwali w nagrodę otrzymali maskotki i książki.

          • Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe

          •        Dnia 30.IX.2019 roku nasi uczniowie wzięli udział w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych organizowanych w Jednorożcu.

            Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów.

            Najlepiej zaprezentowała się Justyna Zyra, uczennica klasy VIII, która zajęła 9 miejsce i dostała się na MIĘDZYPOWIATOWE BIEGI PRZEŁAJOWE.

            Warto również podziękować wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy wzięli udział w zawodach za trud i zaangażowanie oraz reprezentowanie naszej szkoły w tym wydarzeniu.

             

                                                                                                                                     Nauczyciel Wychowania Fizycznego

                                                                                                                                     Grzegorz Rykaczewski

          • Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe


          •        Dnia 25.IX.2019 roku nasi uczniowie wzięli udział w Gminnych Indywidualnych Biegach Przełajowych organizowanych w Jednorożcu.

            Myślą przewodnią biegów była popularyzacja lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży oraz nabycie umiejętności współzawodnictwa zgodnego z zasadami ducha sportowego.  Uczniowie szkół podstawowych rywalizowali na dystansie 600m (dziewczynki i chłopcy klas IV), 800m (dziewczynki klas V i VI), 1000m (chłopcy klas V i VI i dziewczynki klas VII i VIII), 1500m (chłopcy klas VII i VIII).

            W zawodach udział wzięło 120 uczniów. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów. Najlepiej zaprezentowali się:

            -Michał Obrębski 4 miejsce, Dawid Mordwa 5, Damian Olender 6 (wszyscy klasa IV)

            -Ania Topa IV klasa 5 miejsce

            -Adam Topa VI klasa 6 miejsce                                                                                           

            -Paulina Gajek VI klasa 6 miejsce

            - Klaudia Orzoł  VII klasa 5 miejsce

            -Justyna Zyra VIII klasa 4 miejsce

            Warto podkreślić tez postawę Zosi Moszczyńskiej, Marleny Deptuła, Wiktorii Moszczyńskiej, Patrycji Obrębskiej, Nikoli Majewskiej, Marcina Dudy i Bartka Białczaka, którzy zajęli dalsze miejsca.

            W związku z tym, że zawody były eliminacjami do zawodów Indywidualnych Biegów Przełajowych uczniowie, którzy zajęli miejsca 1-10 będą reprezentować nasza szkołę.

                                                                                                                                    

                                                                                                                                      Nauczyciel wychowania fizycznego 

                                                                                                                 Grzegorz Rykaczewski