• UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

• W związku z 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Szkole Podstawowej w Olszewce odbyła się uroczysta akademia. Siedem dni przed ustawowym świętem - 26 kwietnia, cała społeczność szkolna włączyła się w obchody tego bardzo ważnego jubileuszu.

Występy rozpoczęto tańcem poloneza, zaprezentowanym przez uczniów klas IV-VIII. Następnie występujący przypomnieli okoliczności powstania i znaczenie ustawy zasadniczej z 1791 r. dla ratowania Rzeczypospolitej. Opowiedzieli jak Polacy, by ratować upadającą ojczyznę, uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Chociaż nigdy nie weszła w życie, miała jednak wielkie znaczenie. W czasach rozbiorów, przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć a dla przyszłych pokoleń stała się symbolem niepodległości i była elementem pamięci narodowej.

• Światowy Dzień Książki

• "Dzieci dzieciom- przerwa na czytanie"

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki. Z tej okazji, by promować czytelnictwo nie tylko w tym dniu, w naszej szkole przeprowadzone zostały różne akcje. Odbył się" Kiermasz książek", gdzie każdy mógł kupić coś dla siebie. Uczniowie klas I-III zapoznali sie z tym jak powstaje książka i czy każdy może zostać pisarzem. Chcąc udowodnić, że czytanie jest modne wzięli udział w akcji "Moda na czytanie", w której projektowali koszulki z okładką swojej ulubionej książki. By wdrożyć dzieci do codziennego czytania od marca trwa w klasach młodszych "Wyzwanie czytelnicze", w którym należy czytać 15 minut dziennie. W miesiącu marcu najaktywniej uczestniczyły w nim Iga Gut i Lena Gut- wyzwanie nadal trwa. W dniach 20.04 -28.04 trwała akcja "Dzieci dzieciom- przerwa na czytanie", w której chętni uczniowie podczas przerwy czytali swoim kolegom i koleżankom mniej znane bajki i opowiadania. Akcja tak spodobała się naszym uczniom, że będzie trwać też w miesiącu maju- bo przecież czytanie to najlepsza zabawa...

Podczas podsumowania akcji czytelniczych w dniu 28 kwietnia najmłodsi uczniowie zostali "Pasowani na czytelnika". Otrzymali na pamiątkę książki i przyrzekli je szanować.

E. Przybyłek

• DZIEŃ ZIEMI

• Dzień Ziemi w naszej szkole odbył się w piątek, 21 kwietnia, w przeddzień obchodów. Aby uczcić ten dzień, uczniowie zaprezentowali akademię z tej okazji, następnie wyruszyliśmy pochodem, wokół naszej miejscowości.

Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

• W rocznicę śmierci papieża Polaka

• W rocznicę śmierci papieża Polaka uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze upamiętniające życie Jana Pawła II. Zaśpiewaliśmy także jedną z najbardziej znanych pieśni "Barkę".

"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,

lecz przez to kim jest;

nie przez to co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

• Warsztaty pomocy przedmedycznej w Olszewce

• Wzrasta świadomość pierwszej pomocy przedmedycznej w naszym społeczeństwie. Dzieje się tak m.in. dzięki organizacji przez placówki oświatowe warsztatów pierwszej pomocy. Przekłada się to na sytuacje życia codziennego, kiedy młodzież podejmuje czynności przedmedyczne, zaskakując często dorosłych. Przekonani o takiej potrzebie, zaprosiliśmy do naszej szkoły ratowników medycznych- pana Łukasza Ciach i Artura Grabowskiego ze Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Przasnyszu, aby udzielili niezbędnej wiedzy w tym zakresie. Okazało się, że młodzież ma bogatą wiedzę o udzielaniu pomocy, a goście ją doprecyzowali i podzielili się praktycznymi wskazówkami z codziennej pracy w pogotowiu. Po części teoretycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne na fantomach, podczas których ratownicy profesjonalnie wyjaśniali wszelkie wątpliwości ze strony młodzieży. Przedstawili także zawartość torby medycznej- niezbędnika ich pracy. Następnie uczestnicy udali się przed szkołę, by poznać wyposażenie karetki.

Była to wyjątkowa lekcja życia społecznego. Sądzę, że na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy ratownikom medycznym za wizytę w Szkole Podstawowej w Olszewce i życzymy, aby służba drugiemu człowiekowi była źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Jolanta Grec

• 21 marca to także Światowy Dzień Zespołu Downa

• 21 marca to także Światowy Dzień Zespołu Downa, którego symbolem są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego. Wyraziliśmy solidarność z takimi osobami, ubierając skarpetki „nie do pary”.

Tego dnia królował w ubiorze kolor żółty- symbol słońca, światła i ciepła.

Był to dzień pełen wrażeń, integracji i radości.

Jolanta Grec

Kolorowe skarpetki zrobiły furorę! Fot. A. Folga