1 czerwca 2022r
Aktualności
DZIEŃ DZIECKA W WARSZAWIE
Innowacja pedagogiczna
"Języki - szansą na poznanie świata"
3Dnia 18 maja 2022 r. dobiegła końca prowadzona w roku szkolnym 2021/ 2022 innowacja pedagogiczna pt. "Języki szansą na poznanie świata". W ramach innowacji przeprowadzono w szkole wiele działań wspierających praktyczne użycie języków. Były to projekty tematyczne, dialogi sytuacyjne, a także wprowadzenie elementów języka obcego podczas organizowania akademii szkolnych. Uczniowie posługiwali się także językami obcymi podczas wykonywania prostych czynności wynikających z wykonywania obowiązków szkolnych, np. rozmowa z nauczycielem, aktywności sportowe itp. Kończąc innowację zaprezentowaliśmy nasze umiejętności taneczne, umiejętność przeprowadzenia zabawy w języku angielskim, a uczennice klasy VII serwowały pyszne, brytyjskie śniadanie. Wielu z Was nauczyło się wierszy i piosenek wykonywanych w języku obcym, a uczennica klasy VI przygotowała prezentację przybliżającą nam Zjednoczone Królestwo. Wartym wspomnienia jest także wystąpienie ucznia klasy VIII, który przybliżył nam postać sławnego piosenkarza Freddiego Mercury. Uczniowie wykonali ogrom pracy, ale mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności ułatwią im rozwój językowy. Wszystkim biorącym udział w realizacji naszej innowacji serdecznie dziękujemy. :)
Żywa lekcja historii
- 3
KONSTYTUCJA 3 MAJA
- 6
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
Prace klas I-III na DZIEŃ MATKI
Dzień Ziemi
Dnia 25 kwietnia 2022r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Ziemi. Uczniowie przygotowali kilka atrakcji. Głównym celem programu było uświadomienie innym uczestnikom, iż należy podejmować różne działania w celu ochrony naszej planety przed zniszczeniem.
Na początku, uczniowie wykazali się umiejętnościami aktorskimi. Przygotowali krótki montaż słowno muzyczny z tej okazji. Następnie wzięli udział w pokazie mody. Stroje wykonane były z materiałów wtórnych. Oprócz tego jury musiało dokonać trudnej decyzji w wyborze ekostworka. Prace były bardzo kreatywne i dlatego dla jury był to poważny problem. Wytypowano 3 pierwsze miejsca, 2 drugie i pozostałe prace zajęły 3 miejsce. Uczniowie zostali nagrodzeni.
Ostatnim już etapem tego dnia był pochód wokół miejscowości z hasłem przewodnim: Dzień Ziemi”.
12
Wyniki konkursu
Drodzy Uczniowie,
placówek oświatowych z terenu gminy Jednorożec.
Informujemy, że Gminny konkurs na najciekawsze opowiadanie lub bajkę dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym został rozstrzygnięty.
Na konkurs wpłynęło 21 prac o różnorodnej i bardzo ciekawej interpretacji bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaproszenie nas do świata literackiego. Czytanie prac było dla nas wspaniałą, a jednocześnie pouczająca przygodą.
A oto wyniki w poszczególnych kategoriach.
I grupa – klasy I-III
I miejsce – Lena Nizielska ”Ważna lekcja dla każdego”
II miejsce egzekwo - Kaja Filińska „Wakacje Oli”,
Zuzanna Dybińska „Zosia i Oliwier”
III miejsce- Piotr Kozłowski „Kolizja”
II grupa – klasy IV-VI
I miejsce – Anna Topa „Przygoda Mariposy”
II miejsce- Zuzanna Gąska „Niebezpieczny wyjazd nad morze”
III miejsce- Kornelia Zapadka „To miała być tylko zabawa …”
III grupa – klasy VII-VIII
I miejsce- Patrycja Obrębska „Bezpieczeństwo przede wszystkim”
II miejsce – Wiktoria Mydło „Czy można być zbyt…”
III miejsce- Adam Maj „Przygody na drodze”
Komisja konkursowa przyznała specjalne wyróżnienie dla pracy „ Chwila nieuwagi”, której autorami są Julia Gwiazda i Katarzyna Mordwa. Fundatorem nagrody będzie Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a laureatów zapraszamy na obchody „ Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa” do Zespołu Placówek Oświatowych w Jednorożcu dnia 20 maja 2022, gdzie nastąpi wręczenie nagród.
Serdecznie gratulujemy!
ŻYCZENIA WIELKANOCNE
Powitanie wiosny z Nadleśnictwem Parciaki
21 marca – pierwszy dzień wiosny - w tradycji Szkoły Podstawowej w Olszewce jest dniem zajęć rekreacyjno- sportowych. W tym roku połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i rowerami pojechaliśmy do Nadleśnictwa Parciaki. Tam spotkaliśmy się z panią leśnik – Hanną Kępczyńską zajmującą się edukacją dzieci i młodzieży. Najpierw poczyniliśmy obserwacje w szkółce leśnej. Z uwagą słuchaliśmy ciekawostek o uprawie roślin, korzyściach i zagrożeniach na jakie bywają narażone młode drzewka. Prowadząca włączała w rozmowę młodzież, która miała okazję wykazać się wiedzą przyrodniczą. Następnie przeszliśmy do sali edukacyjnej, której ekspozycja zrobiła wielkie wrażenie, szczególnie na młodszych uczniach, ponieważ byli tam pierwszy raz. W dowód uznania za aktywność w spotkaniu uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy. Po części edukacyjnej nadszedł czas na drugie śniadanie – pieczone kiełbaski, bułki, herbatkę. Było smacznie i przyjemnie, a wiosenne słońce wprowadziło nas w błogi nastrój. Po podziękowaniu za spotkanie pożegnaliśmy panią leśnik i udaliśmy się w drogę powrotną. Zadowoleni, zrelaksowani oraz bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do szkoły. I już planujemy nowe działania we współpracy z Nadleśnictwem.
Jolanta Grec
3
Solidarni z Ukrainą
Dnia 04 marca 2022 roku Samorząd Szkolny SP w Olszewce przekazał Harcerzom dary, które wcześniej zostały zebrane w naszej szkole. W zbiórce uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Olszewce, którzy wspólnie zdołali zebrać artykuły niezbędne w codziennym życiu tj. koce, leki, pieluchy, płyny do kąpieli, wodę i wiele innych.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewce wykazali się zainteresowaniem i współczuciem wyrażając w ten sposób swoją chęć niesienia pomocy. Zbiórka została przekazana Harcerzom, a uczniowie wrócili do szkoły w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku.
2
1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI
ZBIÓRKA RZECZY DLA UKRAINY
Wszystkie rzeczy przyniesione do Szkoły Podstawowej w Olszewce zostaną dostarczone do Harcówki w Jednorożcu.
ŻYCZENIA
Do Nas Mikołaj przybył wcześniej...
Dzieci z Punktu Przedszkolnego "Kasztanowy Ludek" oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszewce składają serdeczne podziękowania Moto- Miłośnikom, którzy wcielili się w rolę Świętych Mikołajów, zaszczycili nas swoją obecnością oraz obdarowali prezentami. Dzięki Ich wspólnemu zaangażowaniu młodzież szkolna i przedszkolna odczuła niezapomnianą radość i szczęście. Doceniamy włożone w to serce, trud i cenny czas, tym bardziej dziękujemy.
RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ
11 listopada 1918 roku to radosna data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Dlatego 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę społeczność Szkoły Podstawowej w Olszewce postanowiła obchodzić radośnie - z pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Towarzyszyły one strzelcom i legionistom idącym na bój, pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy i rozweselały. Przez wspólny śpiew chcemy złożyć hołd tym, którzy przed laty wywalczyli nam wymarzoną niepodległość.
Koncert dla Niepodległej rozpoczęliśmy od pieśni – symbolu narodowego – która jest najbliższa sercu każdego Polaka, budzącej dumę i radość z przynależności do ojczyzny. Potem popłynęły pieśni legionowe, powstańcze i współczesne wybrane przez uczniów poszczególnych klas. Uroczystość uświetnił solowy śpiew pieśni pt. „Uwierz Polsko” w wykonaniu Magdaleny z klasy VI. Oprawę instrumentalną ( na organach) zapewnił nauczyciel muzyki. Dzięki wydanemu śpiewniczkowi wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w spotkaniu.
Popołudniowe spotkanie z pieśniami patriotycznymi było radosną lekcją historii, która budziła ciepłe uczucia i pozytywnie oddziaływała na umysły młodego pokolenia. Natomiat w dniu 10 listopada szkoła przystąpiła do akcji " Szkoła do hymnu".
Jolanta Grec
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
SZKOŁA PAMIĘTA
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła Pamięta".
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
29 października br. udaliśmy się na miejsce wiecznego spoczynku , odszukaliśmy groby byłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Pani Hanna Danielska przybliżyła młodzieży postacie, przekazując ogólne informacje na ich temat. Ksiądz proboszcz poprowadził modlitwę o wieczne spoczywanie, a później zapaliliśmy znicz- symbol pamięci i wdzięczności za ich wkład w historię naszej szkoły. Po tym w zadumie wróciliśmy do szkoły.
Rowerem do Nadleśnictwa Parciaki
18 października br. uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami udali się na rowerową wycieczkę do Nadleśnictwa Parciaki. Celem wyjazdu były zajęcia edukacyjne o faunie i florze naszych lasów, a także odbiór sadzonek drzew ze szkółki leśnej, którą odwiedziliśmy w czerwcu.
Zwartym peletonem o godzinie 10:00 wyruszyliśmy sprzed szkoły. Trasa prowadziła drogą żwirową przez las, mieniący się o tej porze roku różnymi barwami. O godzinie 11:00 pod wiatą na Budziskach spotkaliśmy się z Panią Hanną Kępczyńską, która zaprosiła nas do sali edukacyjnej działającej w Nadleśnictwie Parciaki. Już po wejściu naszą uwagę przykuły naturalne okazy zwierząt i ptaków mieszkających na naszym terenie. Mogliśmy przyjrzeć się im uważnie, gdyż w naturalnym środowisku uciekają przed człowiekiem lub prowadzą nocny tryb życia. W bogatej ekspozycji sali podziwialiśmy rośliny chronione, kolekcje owadów i motyli, a także poroża jeleniowatych. Pani leśnik przybliżyła nam Święto Drzewa (10. 10.). Tak więc wyjazd po drzewka znakomicie zbiegł się z obchodami tego święta, które w Polsce obchodzone jest od 2003roku. Jego głównym celem jest ochrona drzew i sadzenie młodych, przez co zwiększa się zalesienie Polski, a także zmniejsza skutki zmian klimatycznych, np. drzewa łagodzą skutki zmiany temperatury, zwiększają wilgotności powietrza oraz przeciwdziałają powodziom. Otrzymaliśmy także zaproszenie na wiosenne sadzenie drzewek, co młodzież przyjęła z entuzjazmem.
Po pożegnaniu Pani leśnik urządziliśmy krótki piknik w plenerze. Pogoda nam sprzyjała - jesienne słońce ogrzewało nas swoimi promieniami. Zrobiło się bardzo przyjemnie. Beztroski relaks przerwała komenda- ruszamy na przyrodniczą ścieżkę edukacyjną. Z towarzyszących jej tablic przypomnieliśmy uczestnikom zasady korzystania z lasów oraz poznaliśmy wiele ciekawostek z życia zwierząt i ptaków. Po tym udaliśmy się w drogę powrotną do Olszewki. Bogatsi w nową wiedzę, zrelaksowani i w dobrych humorach o godzinie 14:00 wróciliśmy do szkoły.
Sądzę, że październikowa lekcja w terenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Następnego dnia posadziliśmy sadzonki drzewek na terenie przyszkolnym. Będą pamiątką z wyjazdu i będą rosły razem z naszymi uczniami.
Jolanta Grec
Archiwum Aktualności