W dniu 10 marca 2015 roku uczniowie klas IV- VI wzięli udział w konkursie wiedzy pożarniczej w etapie gminnym. Celem konkursu jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Naszą szkołę reprezentowali w konkursie ; Daria Linowska kl. IV, Milena Sędrowska kl. V oraz Marcin Moszczyński kl. V.
Aktualności
Konkurs wiedzy pożarniczej
Walentynki
14 luty to Dzień Świętego Walentego. Jest to dzień przekazywania życzeń osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy w naszej szkole był Samorząd Uczniowski. Przez cały tydzień uczniowie wrzucali do skrzynki Walentynkowej własnoręcznie wykonane walentynki z życzeniami dla kolegów, koleżanek, znajomych, nauczycieli. W poniedziałek na porannym apelu walentynki trafiły do adresatów, a było ich wiele.
Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. W tym dniu również uczniowie wyjechali na krytą pływalnię do Chorzel.
Jak radzić sobie z przemocą rówieśniczą ?
W dniu 11 lutego 2015 odbyły się warsztaty dla uczniów klas IV- VI „ Jak radzić sobie z przemocą rówieśniczą ?”. Warsztaty prowadziła Pani Agnieszka Tadrzak pedagog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Przasnyszu. W trakcie spotkania szczególną uwagę zwrócono na następujące zagadnienia;
- Przemoc rówieśnicza i jej rodzaje – o czym musimy pamiętać
a często zapominamy. - praktyczne wskazówki , jak sobie radzić
z agresją i przemocą rówieśniczą,
Uczestniczącym podobał się sposób , w jaki pedagog przedstawiła powyższe zagadnienia. Prezentacja multimedialna, pogadanka umożliwiła lepsze zrozumienia poruszanych kwestii.
- Przemoc rówieśnicza i jej rodzaje – o czym musimy pamiętać
Dzień Babci i Dziadka 2015
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W Szkole Podstawowej w Olszewce zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w kalendarz imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 5 lutego na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się ta wspaniała uroczystość. Na wstępie pani dyrektor Mirosława Kulesza przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami, a szczególnie wszystkie babcie i wszystkich dziadków. Złożyła im także serdeczne życzenia. Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili program artystyczny przygotowany specjalnie na tę uroczystość. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe recytowane i śpiewane przez młodszych uczniów naszej szkoły. Starsi uczniowie przygotowali specjalne wydanie Familiady, a także pokazali nam jak odróżnić nauczyciela od ucznia.
Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty oraz owoców. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Na koniec uroczystości wszyscy uczniowie zaśpiewali swoim babciom i dziadkom „Sto lat”, a na sali pojawił się tort. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Tradycją stało się, że rodzice pomagają w przyjęciu gości, tj. kupują ciastka, kawę, pieką ciasto oraz przygotowują wspaniały tort. Składamy serdeczne podziękowania za pomoc , zaangażowanie i znakomitą atmosferę podczas wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka w szkole.Anna Jaworska
Zawody sportowe
Dnia 5 lutego 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Gminy Jednorożec w Piłce Nożnej Halowej Dziewcząt i Chłopców. Wyjazd na zawody i rywlizacja sportowa to okazja do krzewienia sportu . Dodatkowo organizator zawodów dla wszystkich uczestników ufundował okolicznościowe dyplomy.
Choinka noworoczna
W dniu 17 stycznia 2015 r odbyła się choinka noworoczna. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.00 zabawą z zespołem Everest, o godzinie 19.00 uczniowie przedstawili inscenizacje. Społecznośc szkolną odwiedził Mikołaj, który rozdał prezenty.
Spotkanie z Policjantem
W dniu 13 stycznia 2015 uczniowie klas I-VI uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Bezpieczny wypoczynek ”. Naszym gościem był dzielnicowy sierż. szt. Mirosław Zyśk. Spotkanie poświęcone było przede wszystkim sprawom związanym z bezpieczną zabawą podczas zimowych ferii, czasu wolnego, wypoczynku w domu , poza miejscem zamieszkania
Policjant mówił o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, zbiorników wodnych, wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne, prosił o zachowanie szczególnej uwagi podczas poruszanie się po drogach publicznych po zmroku i przekonywał uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Przestrzegał również uczniów przed wpuszczaniem nieznajomych do domu. Przedstawił sposoby zachowania i wzywania pomocy w przypadku nagłych zdarzeń. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a pan policjant udzielił wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu, po to, aby po feriach szczęśliwie wrócić do szkoły.
Bezpieczne ferie - rady dla dzieci i rodziców
- Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych;
- W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami;
- Nie doczepiajmy sanek do samochodu;
- Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby;
- Na łyżwach jeźdźmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie.
- Nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy w miejscach niedozwolonych.
- Bądźmy widoczni na drodze.
- Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.
- Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
- Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
- W wolnym czasie przebywajmy na świeżym powietrzu, dbajmy o aktywność fizyczną.
- Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
- Unikajmy kontaktu z osobami chorymi.
- W przypadku wystąpienia objawów choroby zgłośmy się do lekarza.
Stroiki Bożonarodzeniowe
W dniu 19 grudnia 2014 wyłoniono najciekawsze stroiki świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły. W kategorii klasy I-III wyrózniono stroiki wykonane przez ;
- Wiktorię Moszczyńską kl.I
- Natalię Żelazek kl.I
- Gabriela Chmielińskiego kl.I i Zuzannę Rutkowską kl.I
W kategorii klasy IV-VI wyróznienia otrzymali;
- Michał Krawczyk kl.V
- Milena Sędrowska Kl.V
- Natalia Gajek i Marcin Moszczyński kl.V
Gratulujemy !
Bóg się rodzi...
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Tradycją naszej szkoły jest przygotowanie i wystawienie Jasełek Bożonarodzeniowych. Przedstawienie zostało przygotowane pod kierownictwem ks. Franciszka Bieńkowskiego . W dniu 18 grudnia 2014 roku o godzinie 13 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni na tę uroczystość goście, rodzice i cała społeczność szkolna. Po powitaniu zgromadzonych na sali rozpoczęły się występy uczniów. Młodzi aktorzy przedstawili tradycyjne jasełka przeplatane dużą ilością pięknych kolęd i pastorałek. Kolejny raz mogliśmy przeżywać historię Maryi i Józefa szukających schronienia przed narodzinami Jezusa. Przygotowany wystrój sali , mnóstwo stroików świątecznych wykonanych przez uczniów pozwoliło poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Występ wywołał wiele pozytywnych emocji wśród zebranych i został nagrodzony gromkimi brawami. Po przedstawieniu głos zabrali Pan Wojciech Łukaszewski, który zechciał przyjąć zaproszenie. Następnie wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.
Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
10 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowe Dzień Praw człowieka. Datę obchodów wyznaczono w rocznicę ogłoszenia przez ONZ w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Stała się ona podstawowym źródłem międzynarodowych aktów chroniących prawa człowieka. Choć od tej chwili minęło wiele lat, wciąż są kraje, w których godność ludzka nie jest szanowana i jest bardzo dużo do zrobienia. W tym dniu podjęto działania mające na celu przybliżenie tej tematyki uczniom naszej szkoły. Uczniowie obejrzeli m.in. prezentacje multimedialną o Prawach Człowieka, przeprowadzono pogadanki w klasach.
Mikołajki
W dniu 5 grudnia zorganizowliśmy akcję pod hasłem " Mikołajki na czerwono". Najbardziej przebrani uczniowie w różne czerwone elementy otrzymali nagrody. Odwiedził nas również Święty Mikołaj.
Klub Bezpiecznego Puchatka
„Klub Bezpiecznego Puchatka” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W ramach programu otrzymaliśmy materiały edukacyjne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi, które zostały opracowane przez nauczycieli – metodyków przy współpracy ze specjalistami z Biura Prewencji i Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Przygotowany folder pomógł w przekazaniu dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy.
Realizacja programu została zakończona przystąpieniem do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie , zamieszczonego na stronie internetowej organizatora programu. Do testu przystąpiło 10 uczniów klasy pierwszej.
Góra Grosza
Społeczność Szkoły Podstawowej w Olszewce przystąpiła do XIII edycji akcji "Góra Grosza". Zbierać będziemy drobne monety, które zostaną przekazane na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i placówkom pogotowia rodzinnego.
Zbiórka drobnych monet - od 1 do 50 groszy, będzie trwała do 7 grudnia. Po sporządzeniu protokołu zapakowane odpowiednio monety zostaną przesłane do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku, gdzie trafią na konto organizującego akcję Towarzystwa "Nasz Dom" .
Wszystkim ofiarodawcom- Dziękujemy !
Andrzejki
Dnia 26.11.2014 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Dyskotece towarzyszyły gry i zabawy zaproponowane przez uczniów i opiekuna samorządu . Uczestnicy dyskoteki zaprezentowali również stroje andrzejkowe. Wyobraźnia uczniów jest nieprzewidywalna, stroje były bardzo wyszukane. Wśród modeli i modelek można było spotkać sporowców sztuk walki, wiosnę, wiedźmy, księżniczki, wróżki, Miss Polski itp. Najciekawsze przebrania zostały wyłonione przez komisję konkursową i nagrodzone. I tak w kategorii uczniów klas I-III najciekawiej przebrani byli:
- Klaudia Orzoł kl. II
- Paulina Gajek kl. I
- Natalia Żelazek kl. I
- Gabriel Chmieliński kl. I
- Szymon Kossakowski kl. III
- Dominika Moszczyńska kl. II
- Nikola Majewska kl. II
Natomiast najciekawsze stroje w klasach IV- VI uplasowały się w sposób następujący;
- Milena Sędrowska kl. V
- Daria Linowska kl. V
- Julia Moszczyńska kl. IV
Zabawa trwała od godziny 13.00 do 16.00 .
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
Dnia 20 listopada - po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
20 listopada świętowaliśmy 25 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą. Dokument ten do dzisiaj nazywany jest Światową Konstytucją Praw Dziecka. W tym dniu w naszej szkole podejmowano działania mające na celu upowszechnianie i przestrzeganie praw dziecka. Wykonano gazetkę tematyczną, w ramach lekcji rozmawiano o prawach dziecka i jego potrzebach, przybliżono postać J. Korczaka.
NIEPODLEGŁOŚĆ ZNACZY WOLNOŚĆ...
W dniu 8 listopada 2014 r. j w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę ” Niepodległość – znaczy wolność”. W nastrój święta narodowego wprowadziła uczestników scenografia przygotowana na tę okazję; gazetka tematyczna, poczet sztandarowy oraz własnoręcznie wykonane i przypięte kotyliony . Akademia szkolna, to lekcja historii, to nauka skierowana dzieci, jak być Polakiem-patriotą w obecnych czasach. W programie artystycznym recytowano wiersze patriotyczne i śpiewano pieśni. Obecni na sali mieli również okazję zaśpiewać wspólnie „ Rotę”. Obchody Święta Niepodległości to okazja do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności, przekazania elementarnych zasad patriotyzmu . Miejmy nadzieję, że coroczne obchody Święta Niepodległości będą przyczynkiem do refleksji na temat historii naszej ojczyzny.
Wycieczka na cmentarz
Dnia 30 października byliśmy na cmentarzu. Poszła z nami nasza wychowawczyni. Na cmentarzu porządkowaliśmy opuszczone groby. Następnie złożyliśmy na nich własnoręcznie zrobione wiązanki i zapaliliśmy znicze. Później każdy miał czas na odwiedzenie grobów swoich bliskich. Na koniec ustawiliśmy się parami i wróciliśmy do szkoły.
Daria Linowska ucz.kl IV
Konkursy szkolne
Na konkurs dla uczniów klas IV-VI na plakat „Trzymaj formę” wpłynęło 15 prac.
Jury w składzie: 1. Hanna Danielska
2. Barbara Filińska
3. Celina Olber
po obejrzeniu prac plastycznych w dniu 15 października 2014 r wyłoniło następujących laureatów.
I miejsce – Julia Moszczyńska kl. IV
II miejsce – Marcin Moszczyński kl. V
III miejsce – Robert Wywigacz kl. IV i Kacper Moszczyński kl. VI
Natomiast na konkurs plastyczny „Mamo, Tato nie pal proszę przy mnie” wpłynęły 22 prace od uczniów klas I-III
Jury w składzie: 1. Hanna Danielska
2. Barbara Filińska
3. Agnieszka Folga
po obejrzeniu prac plastycznych w dniu 16 października 2014 r postanowiło przyznać następujące miejsca w etapie szkolnym konkursu.
I miejsce – Nikola Majewska kl. II
II miejsce – Wiktoria Moszczyńska kl. I
III miejsce – Joanna Ferenc kl. I
Gratulujemy !
Prace laureatów szkolnych zostaną przekazane do PSSE w Przasnyszu, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na etapie powiatowym.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2014 roku społeczność Szkoły Podstawowej w Olszewce spotkała się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział pracownicy Gminnego Zespołu Oświaty w Jednorożcu.
Świąteczne spotkanie otworzyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Milena Sędrowska, która przywitała wszystkich zebranych. Następnie młodzież szkolna zaprezentowała część artystyczną. Poprzez recytacje i śpiew uczniowie wyrazili wdzięczność wszystkim pracownikom naszej szkoły. Nikt nie został pominięty, do każdego indywidualnie zwrócili się występujący. Dzięki żartobliwym tekstom, piosenkom i skeczom mogliśmy tego dnia spojrzeć na szkołę z „przymrużeniem oka”.
Program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły stanowił najpiękniejszy bukiet życzeń dla pracowników oświaty. Wysiłek i trud aktorów został nagrodzony gromkimi brawami publiczności.
W dalszej części uroczystości głos zabrała pani dyrektor – Mirosława Kulesza, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz podziękowała za zaangażowanie, wytrwałość i codzienną pracę.
Dzień Edukacji Narodowej zakończył się spotkaniem przy kawie zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników obsługi i Rady Rodziców. Był to czas na rozmowy i wspomnienia.
Przy tej okazji - serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która corocznie wspiera szkołę w podejmowanych działaniach.
Archiwum Aktualności