• 50 - lecie oddania do użytku budynku szkoły

Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposoba

"50 lat minęło..." - złoty jubileusz Szkoły Podstawowej w Olszewce

22 października 2011 r. Szkoła Podstawowa w Olszewce obchodziła 50 - lecie istnienia obecnego budynku placówki. Chociaż oddanie szkoły nastąpiło 21 czerwca 1961 r. to uroczystość połączono z Dniem Edukacji Narodowej.

Złoty jubileusz zgromadził władze samorządowe z wójtem Michałem Lorencem, byłego inspektora oświaty - Zygmunta Smolińskiego, dyrektora i pracowników GZO w Jednorożcu, byłych i obecnych dyrektorów, nauczycieli, pracowników obsługi, radnego i sołtysa wsi, uczniów i rodziców.

Obchody zainaugurowała msza święta koncelebrowana przez ks. Franciszka Bieńkowskiego (obecnego katechetę) i ks. Romana Ziemaka (byłego nauczyciela religii w naszej szkole).

Dalsza część uroczystości odbyła się w murach "jubilatki". W zaprezentowanej części artystycznej uczniowie wyrażali swoje przywiązanie i wdzięczność nauczycielom i szkole, w której kształci się i wychowuje już trzecie pokolenie mieszkańców Olszewki. Szkołę Podstawową w Olszewce ukończyło około 1000 absolwentów, w tym wielu aktywnych i kreatywnych uczestników życia społeczno - gospodarczego, którzy w swoich środowiskach pełnią ważne i odpowiedzialne funkcje.

Były kierownik szkoły- jej budowniczy- Bronisław Tofel podzielił się wspomnieniami i przeżyciami z czasów zawiązania Komitetu Budowy szkoły aż po jej ukończenie, oddanie do użytku i pierwsze lata pracy. Pamiętał też o nieżyjących koleżankach i kolegach, których pamięć uczczono minutą ciszy.

Współczesną pracę placówki z prezentacją multimedialną przedstawiła obecna dyrektor - Mirosława Kulesza

"Nie jesteśmy po to, by spożywać urok świata, ale go tworzyć " - brzmiało motto spotkania. Tak więc dzisiejsza szkoła stawia nowe wyzwania kadrze pedagogicznej, uczniom, rodzicom. Chcemy, by uczniowie byli otwarci na drugiego człowieka, żyli w zgodzie z naturą i kultywowali tradycje swojej Małej Ojczyzny.

Z okazji jubileuszu nauczyciele przygotowali broszurę i znaczki okazjonalne, które wręczono uczestnikom. Zorganizowano kącik wspomnień byłych uczniów m.in. ks.prof. Mieczysława Majewskiego, Eugeniusza Kucińskiego ( późniejszego nauczyciela i dyrektora szkoły ).

Na gazetce szkolnej udokumentowano dyrektorów, kierowników i nauczycieli pracujących w Olszewce od początku szkolnictwa, tj. od 1918 roku.

50 - lecie Szkoły Podstawowej w Olszewce wpisze się w historię miejscowości jako wyjątkowa, niezwykła i podniosła. To niezwykłe spotkanie po latach odnowiło stare znajomości i dostarczyło wielu niezapomianych wzruszeń tym, którzy odcisnęli ślad w dziejach szkoły