• Wspomnienia o budowie szkoły - B. Tofel

Nauka w szkole odbywała się w organistówce i w plebanii.

Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w roku szkolnym 1955/56, Bronisław Tofel powraca na stanowisko kierownika szkoły. Nastąpi ożywienie w sprawie budowy szkoły w Olszewce. Mimo starań pracowników Urzędu Gminy, nie udało się wprowadzić budowy do planu inwestycyjnego. Kierownictwo Szkoły razem z władzami gminy i komitetem rodzicielskim postanowiło budowę szkoły poza limitem. W tym celu powołano Kieronika Budowy Szkoły. Główną rolę w przygotowaniach do rozpoczęcia budowy spełniał Jan Majewski, przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej. Bronisław Tofel - kierownik szkoły.

Najważniejsze sprawy przed rozpoczęciem czynności budowlanych było:

- wybór dokumentacji technicznej,

- wybór wykonawcy do adaptacji dokumentów,

- załatwienie dokumentacji przez odpowiednie instytucje,

- wybór przedsiębiorstwa budowlanego,

- otrzymanie środków finansowych na wszystkie czynności związane z budową.

W trakcie budowy mieliśmy wiele kłopotów różnego rodzaju.

Szkoła przez jeden rok stała pod dachem w stanie surowym. Brak pieniędzy do dalszej budowy.

Po przerwie, ruszyła budowa i już do końca nie przerywano.

Po zakończeniu budowy odbyło się uroczyste oddanie budynku. W uroczystościach udział wzięli rodzice dzieci szkolnych, kierokierownicy sąsiednich szkól, przedstawiciele powiatu z Kuratorium Okręgu Szkolnego.

Szkoła otrzymała nowy sprzęt, telewizor, akordeon. Wokół szkoły rosły różne krzewy i drzewa ozdobne.

W następnej przestrzeni czasu przy pomocy Śp. Stefana Maćkowskiego i dyrektora tej szkoły oraz Śp. Edwarda Kucińskiego powstało drugie skrzydło. Dzięki temu została wyposażona pracownia ZPT. Były w pracowniach dwie maszyny stolarskie o napędzie elektrycznym. Szkoła została skanalizowana przy pomocy instytucji organizujących kolonie letnie, AJAKS BANK, 120 tysięcy złotych.

Za pomoce przy budowach serdecznie dziękuję nauczycielom, rodzicom.

Bronisław Tofel, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszewce w latach 1954/55 - 1972/73.