Koncepcja pracy szkoły
KONCEPCJA PRACY
SZKOŁY PODSTAWOWEJW OLSZEWCE
NA LATA 2018-2023
Informacje o szkole
Historia Szkoły Podstawowej w Olszewce sięga XIX wieku. Pierwsze zapiski mówią, że od 1809 r. istniała szkoła parafialna, ucząca podstaw czytania i pisania, głównie uczono katechizmu. Szkoła egzystowała w latach 1808-1820. W następnych latach uczyli potajemnie i dorywczo przygodni nauczyciele, przeważnie zimą, gdy dzieci chłopskie nie były tak obciążone zajęciami w gospodarstwie.
W 1915 roku po ustąpieniu Rosjan i zajęciu wsi przez Niemców, powstała pierwsza szkoła. Mieściła się w budynku prywatnym. Ze względu na status szkoły prywatnej nauczyciel był opłacany przez rodziców uczniów uczących się w szkole. Szkoła publiczna została założona po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Od 1926 roku szkołę przeniesiono do nowego budynku wynajętego, w której uczono do wybuchu wojny. Obok budynku było niewielkie pomieszczenie, boisko zabawowo - sportowe i mały ogródek, który dzieci w ramach zajęć przewidzianych uprawiały. Wraz z wybuchem II wojny światowej warunki życia i nauczania we wsi były trudne, wieś była dość dobrze strzeżona przez żandarmów. Pomimo to podejmowano i rozwijano tajne nauczanie. Mieszkańcy pamiętają do dziś i podziwiają tych ludzi za odwagę i poświęcenie. Walka z analfabetyzmem składa się z małych osiągnięć, a zarazem wielkich wysiłków ludzi. W wyniku działań wojennych powiat przasnyski poniósł w szkolnictwie ogromne straty. Zostały zniszczone szkoły, brakowało kadry nauczycielskiej, sprzętu, pomocy naukowych. Nadmierne zaległości w nauce spowodowane analfabetyzmem wymagały wysiłku całego społeczeństwa. Najpilniejszym zadaniem było przygotowanie odpowiednich warunków do rozpoczęcia nauki szkolnej. Najpierw organizowano szkoły w miejscowościach gminnych, które posiadały własne budynki. Z wiosną 8 marca 1945 roku otwarto szkołę w Olszewce. Szkoła mieściła się w budynku prywatnym i liczyła 4 klasy, a następnie w „ Organistówce” .
W roku szkolnym 1954/55 otwarto Przedszkole. We wsi jest Gromadzka Rada Narodowa. Ciągle powstają pomysły, co nowego zrobić, aby lepiej się żyło społeczeństwu. Rozwija się myśl o budowie szkoły. W latach 1957/58 wybrano Komitet Budowy Szkoły na zebraniu wiejskim. Podjęto budowę poza planem inwestycyjnym przy pomocy czynów społecznych. To przedsięwzięcie wymagało dużego udziału społecznego. Każdy rolnik był zobowiązany do przywiezienia żwiru z okolic Jednorożca. Sprzedano 2 ha łąki wiejskiej, pieniądze przeznaczono na budowę oraz opodatkowano się pewnymi kwotami. FOS (Fundusz Odbudowy Stolicy) przeznaczył na ten cel 300 tys. zł. Szkoła została zbudowana w 1961 roku. W roku 1969 r dobudowano drugą część szkoły. W latach siedemdziesiątych szkoła liczyła 204 uczniów. W szkole zrobiono łazienki, natryski i szatnię.
Obecnie szkoła liczy 54 uczniów. Na parterze mieści się świetlica wiejska i filialna biblioteka , pomieszczenie administracyjne, magazynek sprzętu sportowego, gabinet dyrektora, sala gimnastyczna, przedszkole „ Kasztanowy Ludek” , kuchnia i stołówka oraz łazienki. Na piętrze znajdują się pięć sal lekcyjnych , z czego dwie służą do nauczania zintegrowanego, dwie przedmiotowe, czyli sala języka polskiego i angielskiego, historii i przyrody, sala komputerowa, pokój nauczycielski, biblioteka, archiwum. Wszystkie sale wyposażone są w pomoce dydaktyczne zarówno gotowe jak i wykonane we własnym zakresie. Szkołę Podstawową w Olszewce otacza plac z wydzielonymi działkami na boisko do gry w piłkę nożną, utwardzone boisko do gry w piłkę ręczną, siatkową i koszykową. W części przedszkolnej znajduje się plac zabaw. Teren szkolny jest ogrodzony. Budynek szkoły sukcesywnie był remontowany. Wymieniono dach, okna, wykonano elewację budynku szkoły, wyremontowano sale lekcyjne, łazienki, kuchnię i stołówkę, zmodernizowano kotłownię centralnego ogrzewania, oczyszczalnię ścieków.
W latach 2011- 2014 realizowano różnorodne projekty unijne „ Zagrajmy o sukces”, „ Dziecięca Akademia Przyszłości”, „ Nauka, zabawa to świetna sprawa”, „ W trosce o dobry start”. W ramach wyrównywania szans edukacyjny prowadzono różnorodne zajęcia oraz organizowano wycieczki edukacyjne. Doposażono szkołę w niezbędne pomoce dydaktyczne.
Szkoła kontynuuje proces realizacji projektów i programów edukacyjnych „ Doskonałe mleko”, „ Owoce i warzywa w szkole”, „ Trzymaj formę”, „ Znajdź właściwe rozwiązanie „”, „ Nie pal przy mnie, proszę !” , „ Klub Bezpiecznego Puchatka”, „ Mam kota na Punkcie Mleka” . W roku 2013/2014 szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „ Ćwiczyć każdy może ”, otrzymała tytuł „ SwR” i została umieszczona na ogólnopolskiej mapie szkół w ruchu. W październiku 2015 r szkoła otrzymała Wyróżnienie Marszałka Województwa Mazowieckiego w konkursie Zbiórka makulatury 2015 .
Szkoła współdziała z wieloma instytucjami działającymi w środowisku oraz rodzicami oraz podejmuje różnorodne działania na rzecz środowiska lokalnego. Są to działania kulturalne, patriotyczne, sportowe. W tradycję szkoły wpisały się takie imprezy jak „ Wigilia szkolna”, „ Choinka Noworoczna” „ Dzień Babci i Dziadka”, „ Festyn Rodzinny”, biegi uliczne „ Korona Ziemi Przasnyskiej”, które integrują całą społeczność lokalną.
Nauczyciele chętnie podejmują różne formy współpracy, motywują uczniów do nauki, inspirują ich aktywność, zachęcają do rozwijania własnych zainteresowań i pasji, kształtują pożądane umiejętności społeczne. Współredagują kwartalnik „ Głos Gminy Jednorożec”
W październiku 2011 roku obchodzono uroczyście 50 lecie oddania do użytku budynku szkoły. W uroczystości uczestniczyli byli dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy ,były proboszcz parafii i Inspektor Oświaty, władze samorządowe, przedstawiciele sołectwa, tutejszej straży oraz byli uczniowie.
Absolwenci naszej szkoły kontynuują naukę w Publicznym Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Jednorożcu. Po skończonym gimnazjum uczniowie mają możliwość kształcenia się w tamtejszym liceum. Wielu absolwentów z takiej możliwości korzysta.
PRACOWNICY SZKOŁY
W szkole pracuje 9 nauczycieli i 3 pracowników obsługi . Wśród kadry pedagogicznej 6 nauczycieli posiada stopień nauczyciela dyplomowanego, oraz 3 nauczycieli jest mianowanych. Wszyscy nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Nauczyciele doskonalą swoją wiedzę poprzez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenie zewnętrznego ( studia podyplomowe – obecnie podjęło naukę 2 nauczycieli, kursy, konferencje , doskonalenie wewnątrzszkolne , posiedzenia rady pedagogicznej, spotkania zespołów, warsztaty, a także formy kształcenia on- line).
MISJA SZKOŁY
Misją szkoły jest wyedukowanie i wychowanie człowieka wszechstronnie wykształconego, przygotowanego do samodzielnego zdobywania wiedzy, tolerancyjnego, tolerancyjnego, otwartego na świat , wrażliwego na problemy, potrafiącego osiągnąć sukces, uczciwego, rozwijającego zainteresowania.
WIZJA SZKOŁY
Szkoła jest placówką: dobrze wyposażoną w sprzęt, pomoce dydaktyczne umożliwiające pracę z uczniem aktywnymi metodami z uwzględnieniem technologii komputerowej i informacyjnej, zapewniając wysoki poziom nauczania, wszechstronny rozwój intelektualny dziecka. Przyjazna uczniom, wolna od przemocy rówieśniczej zapewnia bezpieczeństwo i właściwą atmosferę podczas pobytu dziecka w szkole. Daje uczniom i ich rodzicom czytelną ocenę osiągnięć i wysiłków, pobudzając do dalszego rozwoju umiejętności i zainteresowań. Szkoła integruje środowisko lokalne, współpracuje z różnymi instytucjami wspomagającymi jej działania. Szkoła wspomaga rodziców w procesie wychowawczym, kształtując między innymi szacunek do dziedzictwa kulturowego narodu, regionu, miejscowości. Rodzice czynnie angażują się w życie szkoły, wspomagając pracę nauczycieli Twórcza kadra nauczycielska stale się dokształcająca i doskonaląca, kompetentna, dobrze przygotowana właściwie dostosowuje sposób przekazania wiedzy, kształtowania umiejętności postaw uczniów do naturalnej w tym wieku aktywności dzieci.
MODEL ABSOLWENTA
Realizując misję naszej szkoły i działając zgodnie z jej wizją, dążymy
do wykształcenia i wychowania ucznia, który jest;aktywny
posiada zainteresowania i rozwija je
jest twórcą i odbiorcą sztuki i kultury
wykazuje się samodzielnością
ciekawy świata
korzysta z różnych źródeł informacji
poszerza wiedzę na miarę swoich możliwości
jest wrażliwy na piękno przyrody
odpowiedzialny
podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje
umie samodzielnie rozwiązywać problemy
cieszy się z sukcesów i potrafi akceptować porażki
zna swoje słabe strony i pracuje nad nimi
otwarty
nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami
umie współdziałać w grupie
prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych
optymistą
pozytywnie patrzy na świat
lubi siebie i innych
wierzy w swoje możliwości
umie odróżniać dobro od zła
prawy
uczciwy i prawdomówny
zna zasady dobrego zachowania się i przestrzega ich
zna symbole regionalne, narodowe i religijne i wie jak się wobec nich zachować
tolerancyjny
rozumie, że różnice między ludźmi są zjawiskiem naturalnym
szanuje inne rasy i nacje oraz ich poglądy
jest wrażliwy na potrzeby innych
krytyczny
selekcjonuje i porządkuje zdobyte informacje, ocenia ich wiarygodność i przydatność
do określonego celuświadomy swoich praw i praw innych ludzi
zna swoją wartość, swoje prawa
zna i respektuje prawa innych.
PLAN DZIAŁAŃ SZKOŁY
- Dydaktyka
Zakładane cele mające poprawić efekty kształcenia i wyniki sprawdzianów
zewnętrznych- organizowanie różnorodnych zajęć dodatkowych i wyrównawczych
- włączanie uczniów w realizację projektów edukacyjnych
- promowanie i wspieranie uczniów uzdolnionych
- systematyczne badanie i analizowanie efektów kształcenia i osiągnięć uczniów
- sumienne przygotowywanie uczniów do sprawdzianów zewnętrznych
- analizowanie wyników sprawdzianów zewnętrznych.
Fakty świadczące o realizacji założonych celów
- znaczna część uczniów uczestniczy w różnych organizowanych w szkole zajęciach
dodatkowych - uczniowie realizują chętnie projekty edukacyjne
- szkoła organizuje zajęcia dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
- stwierdza się przyrost wiedzy i umiejętności u uczniów
- szkoła zdiagnozowana na wysokim poziomie dydaktycznym zewnętrznymi narzędziami badawczymi
Podejmowane na bieżąco działania
- monitorowanie realizacji podstawy programowej
- analiza i weryfikacja szkolnych programów nauczania
- dostosowanie treści programowych i sposobów ich realizacji do możliwości i potrzeb uczniów – praca zespołów ds. indywidualnych potrzeb edukacyjno-terapeutycznych
- przejawianie inicjatyw dotyczących atrakcyjności i efektywności prowadzonych zajęć
- zachęcanie uczniów do udziału w konkursach i zawodach
- indywidualne podejście do nauczania i ucznia
- Działalność opiekuńczo-wychowawcza
Zakładane cele mające poprawić efekty działalności opiekuńczo-wychowawczej
- kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich
- propagowanie zdrowego stylu życia, kultury fizycznej i działań proekologicznych
- eliminowanie przejawów agresji i przemocy
- udzielanie wsparcia uczniom i rodzicom w rozwiązywaniu problemów
Fakty świadczące o realizacji założonych celów
- w szkole podejmuje się inicjatywy promujące kulturalne zachowanie i właściwą postawę obywatelską
- uczniowie działają w ramach Samorządu Uczniowskiego i angażują się w różne akcje społeczne
- podejmowane w szkole działania promujące kulturę fizyczną, zdrowy tryb życia
i ekologię wpływają na postawy uczniów - uczniowie i rodzice postrzegają szkołę jako miejsce bezpieczne i sprzyjające nauce i rozwojowi ogólnemu dziecka
Podejmowane na bieżąco działania
- opracowanie i ewaluacja Programu Wychowawczego Szkoły i Szkolnego Programu Profilaktyki w każdym roku szkolnym
- diagnoza sytuacji wychowawczej uczniów
- organizowanie akademii i uroczystości szkolnych
- organizowanie wycieczek, wyjazdów o charakterze turystycznym, krajoznawczym, sportowym
- organizowanie spotkań i spektakli profilaktycznych
- udział uczniów w akcjach charytatywnych, wolontariacie
- pedagogizacja rodziców w związku z problemami ich dzieci
- stała współpraca z instytucjami wspomagającymi oddziaływania wychowawcze
i społeczne szkoły
3.Baza szkoły
Zakładane cele dotyczące bazy szkoły
- utrzymanie budynku w odpowiednim stanie technicznym
- modernizacja i remont korytarzy szkolnych
- dbanie o estetykę obiektu i jego otoczenia
- systematyczne wzbogacanie szkoły w sprzęt komputerowy, multimedialny i nowe pomoce dydaktyczne
- poprawa nawierzchni boiska szkolnego
- doposażenie placu zabaw
Fakty świadczące o realizacji założonych celów
- placówka zapewnia przebywającym w niej osobom bezpieczne i higieniczne warunki pracy i jest wyposażona w potrzebne środki dydaktyczne i sprzęt multimedialny
Podejmowane na bieżąco działania
- racjonalne gospodarowanie zasobami finansowymi
- przeprowadzanie remontów bieżących budynku
- zagospodarowanie otoczenia
- uzupełnianie wyposażenia pracowni w sprzęt multimedialny i oprogramowanie
- uzupełnianie księgozbioru biblioteki szkolnej
- zakupy sprzętu sportowego
4.Organizacja i zarządzanie szkołą
Zakładane cele w zakresie usprawnienia funkcjonowania szkoły
- aktualizowanie prawa wewnątrzszkolnego zgodnie z obowiązującym stanem prawnym
- przejrzystość i dostępność dokumentów szkolnych regulujących działalność placówki
- stała i efektywna współpraca z Radą Pedagogiczną
- stała i efektywna współpraca z Radą Rodziców
- włączanie jak największej liczby rodziców w działalność placówki
Fakty świadczące o realizacji założonych celów
- wewnętrzne prawo szkoły jest znane uczniom, rodzicom, nauczycielom
i pracownikom - szkoła funkcjonuje sprawnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami
- poszczególne organy szkoły współpracują dla dobra placówki
- ewaluacja wewnętrzna jest prowadzona z udziałem zespołu nauczycieli
- propozycje rodziców są uwzględniane w planowaniu pracy placówki
Podejmowane na bieżąco działania
- monitorowanie prawidłowości przebiegu procesu kształcenia
- monitorowanie zgodności prawa wewnątrzszkolnego z aktualnymi przepisami prawa oświatowego
- monitorowanie prawidłowości i spójności dokumentacji szkolnej
- tworzenie zespołów zadaniowych odpowiedzialnych za różne obszary działalności placówki
- publikowanie dokumentacji szkolnej na stronie internetowej; zapewnienie rodzicom dostępu do aktualnych informacji
- włączanie rodziców w podejmowanie decyzji dotyczących placówki-zasięganie opinii dotyczących uczniów, szkoły, wspólna ocena podejmowanych działań
5.Budowanie pozytywnego klimatu w placówce; funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym
Zakładane cele w zakresie budowania pozytywnego klimatu w placówce
i funkcjonowania szkoły w środowisku lokalnym- budowanie właściwych relacji między uczniami, między uczniami i nauczycielami
oraz między rodzicami i nauczycielami - dbanie o właściwe relacje między członkami Rady Pedagogicznej
- tworzenie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym
Fakty świadczące o realizacji założonych celów
- właściwe relacje między uczniami, między uczniami i nauczycielami oraz między rodzicami i nauczycielami oddziałują na atmosferę panującą w szkole i efektywność podejmowanych działań
- udział uczniów w imprezach i uroczystościach, akcjach charytatywnych, konkursach i zawodach na terenie szkoły i gminy jest zauważany i doceniany
- elementem tradycji szkoły jest " Rodzinny Dzień Sportu - festyn".
- placówka ściśle współpracuje z instytucjami lokalnymi-partnerami szkoły
- rodzice włączają się w działalność szkoły
Podejmowane na bieżąco działania
- kontynuacja działań sprzyjających integracji kadry pedagogicznej i niepedagogicznej
- konsekwencja w stawianiu uczniom wymagań zgodnych z regulaminami i statutem szkoły
- wpajanie uczniom zasad dobrego wychowania i kulturalnego zachowania
- włączanie się szkoły w lokalne działania o charakterze kulturalnym i patriotycznym
- analiza postrzegania szkoły przez środowisko lokalne-ankiety, wywiady z rodzicami czy partnerami szkoły
6.Kadra szkoły
Zakładane cele w zakresie doskonalenia kadry pedagogicznej
- aktywny udział kadry szkoły w wewnętrznych i zewnętrznych formach doskonalenia
- dobór kierunków doskonalenia kadry do potrzeb placówki
- kładzenie nacisku na wykorzystanie zdobywanej wiedzy i umiejętności
do podnoszenia efektywności nauczania
Fakty świadczące o realizacji założonych celów
- kadra pedagogiczna i niepedagogiczna uczestniczy w różnych formach doskonalenia
- nauczyciele proponują i przedstawiają dyrektorowi propozycje doskonalenia własnego na dany rok szkolny lub dłuższy okres
- nauczyciele zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego
- dyrektor proponuje tematykę szkoleń na dany rok szkolny
- dyrektor zapewnia środki finansowe na doskonalenie zawodowe
Podejmowane na bieżąco działania
- określanie zakresu potrzeb szkoleniowych
- opracowywanie planu doskonalenia nauczycieli na każdy rok szkolny
- realizacja planu doskonalenia
MONITORING REALIZACJI PLANU DZIAŁAŃ
Wnioski z nadzoru pedagogicznego, prowadzona obserwacja i ewaluacja wybranych obszarów służyć będą jako baza do oceny i ewentualnej modyfikacji procesów zachodzących w szkole oraz ich planowania w przyszłości.
Ogólne zasady monitorowania realizacji działań ujętych w strategii
- obserwacja zajęć prowadzonych przez nauczycieli - wg harmonogramu
- kontrola realizacji podstawy programowej
- stała analiza efektów kształcenia
- stała analiza sytuacji wychowawczej
- obserwacja imprez i uroczystości szkolnych
- kontrola realizacji powierzonych zadań bieżących
- okresowa kontrola dokumentacji szkolnej.
ZAŁĄCZNIKI
Załącznikami do niniejszego dokumentu są spójne z jego treścią, opracowywane
i zatwierdzane stosownymi uchwałami w każdym roku szkolnymPlan Nadzoru Pedagogicznego
Plan Pracy Szkoły
Program Wychowawczo - Profilaktyczny
Plan Pracy Biblioteki Szkolnej
Analiza aktualnej sytuacji szkoły
MOCNE STRONY
1.Dobra współpraca z rodzicami na wielu płaszczyznach.
2.Przyjazna atmosfera.
3.Dobre warunki lokalowe.
4.Dobrze przygotowane uroczystości.
5.Dobra lokalizacja szkoły.
6.Dostęp do świetlicy wiejskiej mieszczącej się w budynku szkoły
7.Dobra współpraca z nauczycielami.
8.Szybka pomoc w rozwiązywaniu problemów.
9.Dobra znajomość środowiska.
10.Dofinansowanie zewnętrzne.
11.Indywidualne podejście do ucznia.
12.Lokalne wycieczki.
13.Brak zagrożeń – mniejszy kontakt z używkami.
14.Strój galowy określony w Statucie.
15.Możliwość wyjazdu na basen.
16.Zaangażowanie w rozwijanie pasji sportowej.
17.Dobre zaplecze kuchenne.
18.Współpraca z organizacjami.
19.Udział w akcjach charytatywnych.
SŁABE STRONY
1.Lekcje łączone.
2.Niż demograficzny.
3.Brak osiągnięć w konkursach.
4.Ograniczona możliwość organizowania dalszych wycieczek.
5.Brak dostępu do specjalistów.
6.Mało zajęć pozalekcyjnych.