• "Zaelektryzowani"

          • Przyrodnicze zabawy

            Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w innowacyjnej lekcji, która zawierała treści przedmiotowe z fizyki i chemii. Do szkoły przyjechał animator z grupy „Zaelektryzowani”. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował kilka widowiskowych eksperymentów. Wśród nich było doświadczenie z użyciem ciekłego azotu, któremu towarzyszyły spektakularne wybuchy oraz dym. Uczniowie pozyskali wiedzę dotyczącą działania siły odśrodkowej, gwałtownego spalania lycopodium oraz rozkładu termicznego perhydrolu. Po zakończonej prezentacji, prowadzący przekazał tajniki związane z demonstrowanymi badaniami. Treść lekcji trafiła również w swoim odbiorze do najmłodszych uczniów szkoły. Elementy edukacyjne i naukowe okraszone zostały dobrym humorem. Uczestnicy „eksperymentalnej zabawy” wyrażali ciekawość prowadzonymi zajęciami, co – mamy nadzieję - przyczyni się u nich do większego zainteresowania naukami przyrodniczymi.

          • Zdrowo i kolorowo

          • Zdrowo i kolorowo, to dzisiejsze nasze hasło, które przyświecało młodszym uczniom podczas przygotowywania kanapek. Lekcja ta okazała się dla uczniów, kolejnym nowym doświadczeniem w naszej szkole. Samodzielnie przygotowali miejsce do pracy, następnie umyli rączki, po czym zaczęli przyrządzać kanapeczki. Wszyscy uczniowie wywiązali się doskonale z zadań. Kanapki wyglądały kolorowo ale również i wyśmienicie smakowały. Nawet niejadki pokusiły się na nie. Uważam, że uczniowie sprostali zadaniu i są już gotowi do propagowania zdrowego odżywiania.

          • Dzień Kobiet

          • Jak co roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W tym dniu męska część społeczności uczniowskiej złożyła wszystkim Paniom i dziewczynom życzenia, obdarowała je kwiatami, upominkami i słodkościami. Uczniowie oglądali film edukacyjny o sławnych kobietach i rozmawiali o prawach kobiet. Sto lat drogie Panie!!!

          • Wyjazd na lodowisko

          • Dzisiaj - po raz ostatni w aktualnym roku szkolnym - wybraliśmy się na lodowisko. Tym razem grono łyżwiarzy z Olszewki powiększyło się o uczniów z klas I-III, którzy próbowali swoich sił w tej dyscyplinie sportowej. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z taflą lodowiska i jazda na łyżwach przysparzała troszkę trudności. Kłopotom z koordynacją ruchową towarzyszyły liczne – aczkolwiek niegroźne - upadki. Jednak młodzi adepci łyżwiarstwa nie zniechęcili się i podejmowali kolejne próby ślizgania. Starsi uczniowie ćwiczyli piruety, nawroty, jazdę w parach, a nawet „łyżwiarski pociąg”. Podczas pobytu na lodowisku wszystkim uczestnikom zabawy towarzyszyły uśmiechy na twarzach. Ze względu na zbliżający się nieuchronnie koniec sezonu zimowego, na następną wizytę na „ślizgawce” będziemy musieli czekać wiele miesięcy.

          • Hołd „Żołnierzom Wyklętym”

          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest stosunkowo młodym świętem państwowym, bo ustanowionym 3 lutego 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Od tego czasu dzieje żołnierzy niezłomnych, bezimiennych, przemilczanych, wyklętych wychodzą z mroków naszej powojennej historii. Dziełem wydobywającym je na światło dzienne jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce działające od 2 marca 2022 roku. I to ono stało się celem wycieczki starszych uczniów Szkoły Podstawowej w Olszewce. Wykorzystaliśmy możliwość jazdy pociągiem, bezpłatną komunikację miejską i odbyliśmy niezwykłą lekcję najnowszej historii. Wielkie wrażenie zrobiła na nas aranżacja wnętrza budynku muzeum, pamiątki po „wyklętych”, broń, sala przesłuchań oraz trzymająca w skupieniu opowieść przewodnika, a w tle syreny, odgłosy wybuchów, szczątki rozmów.

            To trudna dla młodego pokolenia lekcja, naszpikowana z jednej strony śmiercią, a z drugiej bohaterstwem, honorem i wielkim patriotyzmem, którą muszą ponieść w przyszłość. To powinność współczesnych czasów.

            Jolanta Grec

          • Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          • 1 marca obchodziliśmy w szkole Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Na apelu roboczym uczniowie żywo dyskutowali i wymieniali się wiedzą na ten temat. Po apelu wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny poświęcony tematyce „Żołnierzy Wyklętych”. By jeszcze bardziej zgłębić wiedzę i przybliżyć bohaterskie działania, 6 marca uczniowie klas 5-8 jadą na wycieczkę do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

          • Dzień świętego Walentego

          • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go jako Święta Zakochanych, ale przede wszystkim, jako okazję do wyznania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, a także podjęcia rozważań o miłości i jej sensie.

            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oraz wychowawców klas, tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że ten rodzaj dostarczenia kartek, cieszył się dużą popularnością.

            W tym dniu obowiązywał także specjalny dress code - ubrania w kolorze czerwonym, a szkolne korytarze udekorowano w barwach charakterystycznych dla Dnia Zakochanych.

            Miłą niespodzianką była możliwość zrobienia zdjęcia pod parasolkami udekorowanymi serduszkami.